Policajti, ktorí mali týrať Rómov, nevypovedali

„Nevidel som nikoho deťom ubližovať, nevidel som ani psov. Nič nezvyčajné som si nevšimol. Nič som si nenatáčal ani som žiadnu nahrávku nedostal mobilom. Kto deti strážil, si nespomínam,“

Webnoviny -

Na Okresnom súde Košice II sa dnes začalo hlavné pojednávanie v prípade týrania rómskych chlapcov na Obvodnom oddelení Policajného zboru Košice – Juh v marci 2009. Obžalovaných zo zneužívania právomoci verejného činiteľa je deväť, väčšinou už bývalých policajtov, a jedna policajtka. Štyria z nich sú obžalovaní aj z vydierania. Súd dnes na začiatku pojednávania zamietol návrh advokátky šiestich obžalovaných a jedného obžalovaného, aby bola z konania vylúčená verejnosť s tým, že na to neboli splnené zákonné dôvody.

Všetci obžalovaní na súde vyhlásili, že sú nevinní a odmietli vypovedať. Prokurátor a prokurátorka Generálnej prokuratúry SR preto postupne prečítali všetky výpovede obvinených pred vyšetrovateľmi inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Z nich vyplynulo, že všetci policajti popreli, že by sa dopustili nejakého protiprávneho konania. Rovnako všetci zhodne tvrdili, že protiprávne konanie nevideli páchať nikoho iného. Väčšinou vypovedali, že s rómskymi chlapcami po ich zadržaní a predvedení na policajné oddelenie prišli do kontaktu len na krátko, lebo sa venovali inej činnosti, ako spisovaniu záznamu, lustrácii osôb v počítači, alebo odišli na obed či odviezť autom kolegu. „Nevidel som nikoho deťom ubližovať, nevidel som ani psov. Nič nezvyčajné som si nevšimol. Nič som si nenatáčal ani som žiadnu nahrávku nedostal mobilom. Kto deti strážil, si nespomínam,“ vypovedal počas vyšetrovania Július C., v čase skutku príslušník pohotovostnej motorizovanej jednotky, ktorému obžaloba kladie za vinu, že deťom prikázal navzájom sa fackovať a potom jedného z nich zavesil za ruky na zábradlie na poschodí a potom ho po rukách udieral. Súd pojednávanie po prečítaní výpovedí obžalovaných odročil na 26. novembra. Plánuje na ňom vypočúvať rodičov poškodených detí.

Šesť Rómov z košického sídliska Lunik IX vo veku od 10 do 16 rokov policajti predviedli na obvodné oddelenie v marci 2009. Zadržali ich po tom, čo okradli a zranili staršiu ženu. Podľa obžaloby chlapcov policajti hodili vo vstupnej chodbe pred štekajúce psy, ktoré niektorých pohrýzli, vulgárne im nadávali, udierali a kopali do nich. Neskôr ich prinútili, aby sa navzájom silno fackovali, potom, aby sa za desať sekúnd vyzliekli donaha. Toto konanie si poniektorí natáčali na mobilné telefóny a fotoaparáty. Mesiac po udalostiach prenikol jeden zo záznamov cez médiá na verejnosť. Prokuratúra tvrdí, že týranie pokračovalo aj v popoludňajších hodinách, teda v čase, ktorý už nie je na nahrávke. Jeden z policajtov vtedy podľa obžaloby priložil pištoľ k hlave jedného z chlapcov a spýtal sa, či chce, aby ho zastrelil. Neskôr ho vraj donútil, aby mu olízal topánku. Traja policajti a jedna policajtka sú obžalovaní z toho, že sa konaniu kolegov prizerali a nezasiahli proti nemu. Prokuratúra skutky u niektorých obžalovaných kvalifikovala tak, že boli spáchané z osobitného motívu, teda rasovej a etnickej nenávisti.

Tento článok nie je možné komentovať.