Peter Simon Správy

Pokrstili publikáciu o Betliari: Autor obdržal aj ocenenie Čestný občan obce

Svetlo sveta uzrela uplynulý víkend publikácia o obci Betliar. Na slávnostnom predstavení knihy sa zišli občania obce, starosta, ale aj sám autor. Po krátkom kultúrnom programe a prezentácii publikácie prišiel na rad krst a odovzdanie ceny starostu obce.

Ilustračný obrázok k článku Pokrstili publikáciu o Betliari: Autor obdržal aj ocenenie Čestný občan obce
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Nová publikácia, ktorou sa môže pochváliť obec Betliar, je monografia o tejto obci. Nájdete v nej zaujímavé príbehy obce, obyvateľov a samotnej histórie, ku ktorým sú priložené obrazové materiály. Sobotné popoludnie sa v kultúrnom dome nieslo v znamení slávnostnej prezentácie a krstu knihy.

Autom publikácie je Ľudovít Šomšák, rodák z obce Betliar. Podľa jeho slov myšlienka napísať túto knihu vznikla u starostu obce Júliusa Farkašovského. „Oslovil ma pán starosta obce Betliar, čo ma veľmi potešilo. Povedal mi svoj zámer a poprosil ma, aby som mu v tomto pomohol. Tak sme sa viac krát stretli a prediskutovali, ako by to malo vyzerať a čo od toho očakávame. Postupne som sa pustil do práce, zozbieral informácie, čo nebolo až také jednoduché. Tak postupne vznikla prvá veta a prvá strana. Boli to úžasné pocity,“ prezrádza autor publikácie Ľudovít Šomšák. Následne dodal, že táto práca by samozrejme nebola realizovateľná bez kronikára obce, ktorému patrí taktiež veľká vďaka, a ostatných obyvateľov obce. Krstu publikácie sa zúčastnil aj nový starosta Ľubomír Zatroch.

Dosluhujúci starosta obce Július Farkašovský nám prezradil, že myšlienka napísať túto publikáciu vznikla už dosť dávno. Myšlienka vznikla u bývalého kronikára Alexandra Madudu, to bol jeho sen. „Viedlo nás k tomu jedno, že Betliar má nespočetné množstvo materiálov vo svojich archívoch, ktoré treba dať ľudom vonku,“ prezradil starosta obce Betliar Július Farkašovský. Ako dodal, tento hlavný cieľ sa nadmieru podaril, a všetko čo zhromažďovali v kanceláriách a archívnych priestoroch, uviedli širokej verejnosti.

Po úvodných slovách a slávnostnom krste knihy, ktorý sa krstil vodou z miestneho potoka, sa rozhodol starosta obce oceniť rodáka a autora knihy cenou Čestný občan obce Betliar. Ocenený autor neskrýval dojatie z tejto ceny a pred prítomnými sa patrične poďakoval. Ocenenie získali aj ďalší prispievatelia a občania, ktorí sa podieľali na tvorbe monografie. Všetci prispievatelia sa napokon zapísali do kroniky obce a tak tento moment zachovali aj ďalším generáciám.

Vo videozostrihu si môžete pozrieť zábery z krstu publikácie, ako aj vyjadrenia autora či starostu obce Betliar. Želáme príjemné sledovanie.

Video pripravujeme.

Slávnostná prezentácia knihy Betliar monografia
1
Galéria
Slávnostná prezentácia knihy Betliar monografia
23
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie