Peter Simon Kultúra

Počas týždňa sa máme v Rožňave a okolí na čo tešiť: Takéto parádne podujatia nás čakajú!

Odštartoval ďalší decembrový týždeň a máme sa počas neho v Rožňave a okolí na čo tešiť. Vybrali sme pre vás tipy na lákavé podujatia, ktoré odporúčame zažiť.

Ilustračný obrázok k článku Počas týždňa sa máme v Rožňave a okolí na čo tešiť: Takéto parádne podujatia nás čakajú!
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

V duši mám večnú jar – Výstava

11. – 15. december 2017 od 10:00 hod., Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave otvára 16. novembra 2017 o 16.00 hodine v galérii baníckeho múzea na Námestí baníkov 25. autorskú výstavu Márie Gyarmati s názvom „V mojej duši je večná jar“. Gyarmati Mária – AYA predkladá milovníkom umenia 90 obrazov zo svojej tvorby v rokoch 2003–2017. Mária nemá úzko vyhranený maliarsky štýl, možno ju chápať ako realisticko-meditatívnu maliarku. Vzácna je jej neobyčajná technika maľby – spojenie piesku a oleja. Drsná realita afrického piesku a jemné, kontúrované línie malieb otvárajú návštevníkovi tajomný svet spirituality. Jedným z nosných prvkov jej tvorby sú Madonny – v jej ponímaní nositeľky života, ochrankyne a symboly materinskej lásky.

Výstava, ktorú sa oplatí vidieť

11. – 15. december 2017 od 10:00 hod., Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Rožňava
Rožňavský Fotoklub Pix-XL mal od začiatku roka bohatú činnosť. Už tradične svojimi fotografiami obohacuje atmosféru v cukrárni na námestí, ale členovia sa zapájajú aj do rôznych akcií mimo mesta i mimo hraníc Slovenska. Spomeniem napríklad festivalový dvor Fignár v Dubicsány v rámci festivalu Kolorcity a „spadli sme“ aj do koryta rieky Kablava na open – air výstavy Rokycanské koryto 2017. Samozrejme náš fotoklub a jeho jednotliví členovia sa nezameriavajú výhradne iba na výstavnú činnosť, musíme pripomenúť aj pravidelné pracovné stretnutia jedenkrát v mesiaci, publikovanie na web stránke, zapájanie sa členov do rôznych fotografických súťaží, ako napr. AMFO, či už ako súťažiaci, alebo aj ako porotcovia.

Výstava o Márii Terézii

11. – 17. december 2017 od 10:00 hod., Kaštieľ Betliar
V máji tohto roku uplynulo 300 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín – kráľovnej Márie Terézie. SNM – Múzeum Betliar je jediným múzeom na Slovensku, ktoré pripravilo výstavu o panovníčke a jej dobe.

Jana Kušnierová – výstava

11. – 15. december 2017 od 9:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
Rožňavčanom dobre známa výtvarníčka Jana Kušnierová odprezentuje svoju najnovšiu tvorbu na výstave s názvom Z rodného kraja v Dome tradičnej kultúry Gemera. Vo štvrtok, 30. novembra 2017 o 16:30 sa uskutoční vernisáž spojená s rozhovorom s autorkou. Výstava potrvá do 22. decembra 2017, pozrieť si ju môžete v pracovných dňoch od 9:00 do 15:00, alebo po dohode na telefónnom čísle 0915 884 135.

Gemerské Vianoce

13. december 2017 od 18:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
Najkrajšie sviatky roka sa blížia a s nimi sa stupňuje predvianočný zhon. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave Vás pozýva stráviť príjemné chvíle s tradičnými vianočnými koledami, vinšami a zvykmi z rôznych gemerských obcí.

Adventný koncert

14. december 2017 od 17:00 hod., Katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie
Hosťami večera budú spevácke zbory z Českého Tešína, Cieszyn a Budapešti a čestným hosťom bude člen opery Štátneho divadla v Košociach, Štefan Hundža.

Kino Apollo

14. december 2017 od 19:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
Digitálne kino Apollo zriadené v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) napreduje ďalej. Za obdobie od otvorenia si stihlo získať pravidelných a verných divákov, ktorým ponúklo vo svojom programe viac, ako stovku filmov všetkých žánrov. Program kina na mesiac december nájdete TU.

Medailón osobnosti Gemera – Peter Poboček

15. december 2017 od 17:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
Gemerské osvetové stredisko (GOS) v poslednom tohtoročnom medailóne 15. decembra 2017 o 17-tej hodine predstaví osobnosť Gemera – fotografa, filmára, dokumentaristu Petra Pobočeka. Amatérsky filmár, ktorý pochádza a žije v Revúcej, kde s filmovou tvorbou začínal v 70-tych rokoch vo filmovom klube Revúčan a patrí k zakladajúcim členom filmového klubu Gemerfilm v Rožňave.

Ochutnávka kapustnice Horkai

16. december 2017 od 15:00 hod., Trhovisko, Gemerská Hôrka.
Samospráva obce Gemerská Hôrka, Občianske združenie Horkai a dôchodcovia obce vás pozývajú na ochutnávku kapustnice Horkai. Podujatie sa uskutoční na miestnom trhovisku v sobotu od 15:00 hod. Okrem kapustnice nebude chýbať ani varené vínko, punč, koláče a omastený chlieb s cibuľkou.

Plešivecký advent

16. december 2017 od 14:00 hod., námestie v Plešivci
V Plešivci sa uskutoční zapálenie tretej adventnej sviečky. Okrem toho sa bude a námestí konať remeselnícky trh s kultúrnym programom.

Vianočný program v Gemerskej Hôrke

17. december 2017 od 15:00 hod., Kultúrny dom, Gemerská Hôrka
V miestnom kultúrnom dome spomínanej obce sa uskutoční podujatie pod názvom Vianočný estráda. Tanečná skupina Napsugár Vás pozýva na vianočnú estrádu, konanú 17. decembra 2017 o 15:00 hod. v Kultúrnom dome v Gemerskej Hôrke. Vystúpi aj hudobná skupina Korona.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie