Peter Simon Správy

Pamätáte si? Tri legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Rožňave

Odevy v Medeku, šaláty v Rybe... Rožňavské obchodíky, na ktoré si dnes už pamätajú len tí skôr narodení, mali vo svojej dobe špecifický cveng.

Ilustračný obrázok k článku Pamätáte si? Tri legendárne obchody zo socíku, ktoré sme navštevovali v Rožňave
Zdroj: TASR

Orientačnými bodmi stretnutí sa odjakživa stávali miesta zvlášť známe, viditeľné, jedinečné. Koľko z našich rodičov si dodnes dá stretnutie pri medeku, či rybe? Dnes sa už obchody v centre Rožňavy menia tak rýchlo, že ani nestihneme postrehnúť, aký sa tam práve nachádza.

Kedysi však prevádzky boli na jednom mieste roky a tak sa stávali nielen obľúbenými miestami na nákupy, ale aj orientačnými bodmi stretnutí. Niektoré obchody si tí skôr narodení pamätajú dodnes a ich názvy sa uchovali, aj keď predajne sú už dávnou minulosťou.

Ryba

Ryba bola priam legendárna, jej vôňa ostala v pamäti mnohým dodnes. Nachádzala sa prakticky v každom slovenskom meste a bola miestom stretnutí nielen študentov, ale i robotníkov, či úradníkov. Jednoducho, návšteva Ryby bola hotovou spoločenskou udalosťou. Rybacie šaláty, tresky v majonéze, či údené ryby a polievky. Na rozhovor pri dobrom rybacom obede s vychladeným pivkom sa čas našiel vždy. Ryba sa v Rožňave nachádzala priamo na Námestí baníkov.

Nákup odevov aj v Medeku…

Tí skôr narodení poznali v Rožňave aj väčší obchod s názvom Medek. Tam si kupovali obyvatelia mesta a priľahlých obcí oblečenie. Ako sme pri získavaní informácií zistili, v Rožňave sa na terajšom mieste predajne mobilného operátora oranžovej farby nachádzala väčšia predajňa potravín, ktorá niesla názov U Grigera. Podľa viacerých ľudí z nášho mesta bola pravidelne vyhľadávanou predajňou pre jej kvalitný tovar. Toto miesto slúžilo samozrejme aj na stretávanie sa ľudí a počas nákupu sa nezabudlo ani na ženské klebety.

Mladosť

Obchod zameraný prevažne na drogériu, hračky a iný rozličný tovar pod menom Mladosť sa nachádzal v našom meste o niečo vyššie ako je terajšia Kocka. Ak v sedemdesiatych, či osemdesiatych rokoch chceli rodičia svojim deťom urobiť radosť, tak zaručene navštívili tento obchod. Určite sa viacerí pamätáte, ako ste si v tomto obchode prezerali vytúžené hračky.

A čo vy? Pamätáte si na predajne podobné predajne z nášho mesta, ktoré sa vám viažu s krásnymi udalosťami, priateľmi z mladosti, či veselými historkami? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi. Budeme veľmi radi, ak ku svojim spomienkam pripojíte aj fotografie. Svoje príbehy, fotografie i spomienky nám môžete poslať na mailovú adresu: simon@global24.sk

Zaspomínať si na časy minulé, môžete aj prostredníctvom našej priloženej galérie.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Zachytené objektívom: Takéto retro kúsky môžete vidieť v Spišskej
35
Galéria

Foto: ilustračné

Rýchle správy

Najčítanejšie