Oplatí sa pozrieť: Krásy Dobšinskej ľadovej jaskyne a okolia na úchvatnom VIDEU!

Dobšinská ľadová jaskyňa je Národnou prírodnou pamiatkou a je zaradená aj do Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Oplatí sa pozrieť: Krásy Dobšinskej ľadovej jaskyne a okolia na úchvatnom VIDEU!
Zdroj: TASR

Gemer disponuje pestrou mozaikou prírodných i rekreačných lákadiel, ktoré majú čo ponúknuť ako v lete, tak i v zime. Jedinečnosť Slovenského krasu s jeho krasovými útvarmi viedla k výstavbe viacerých turistických náučných chodníkov a cyklotrás.

Spomenúť však treba aj jaskyne, ktoré sú naozaj rozmanité a ponúknu krásne pohľady na to, čo dokáže vytvoriť príroda.

„Jednu z najväčších ľadových jaskýň sveta máme v Košickom kraji. Ľad sa tam drží celoročne, v objeme asi 2 miliónov plných nádrží bežného auta. Sezóna Dobšinskej ľadovej jaskyne štartuje a my pre vás máme prvé cestovateľské video zo série UNESCO NA DOSAH aj s námetmi na výlety v okolí,“ uviedol na svojom webe Košice región turizmus.

Len pred niekoľkými dňami svetlo sveta uzrelo video, ktoré zachytáva krásy spomínanej jaskyne a jej okolia. Zábery sa im naozaj podarili, veď sa presvedčte sami a pozrite si video :)

Ako sa píše pod videom, je to jedna z najväčších ľadových jaskýň sveta, jedna z prvých v Európe s elektrickým osvetlením (1887) a najnavštevovanejšia jaskyňa celého Košického kraja. Celkový objem ľadu v jaskyni sa odhaduje na 110-tisíc metrov kubických. Vyberte sa na toto doslova rozprávkové (Popolvár najväčší na svete, 1982) miesto.

V okolí nemôžete minúť Stratenú, Stratenský kaňon, Ostrú skalu, Dobšinský kopec, Zejmarskú roklinu, Chmarošský viadukt či Palcmanskú Mašu.

Jednou historickou perličkou je, že v jaskyni bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku. V 50. rokoch minulého storočia v nej ešte trénoval úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk