Správy

Operný večer v Betliari: Konať sa bude na počesť grófky Eleonóry Andrássy-Kaunitz

Česká grófka Eleonóra Kaunitz (1862-1936) bola manželkou betliarskeho grófa Gejzu Andrássyho, významného podnikateľa, poľovníka a športovca.

Ilustračný obrázok k článku Operný večer v Betliari: Konať sa bude na počesť grófky Eleonóry Andrássy-Kaunitz
Zdroj: Dnes24.sk

História betliarskeho kaštieľa sa spája s mnohými významnými menami, medzi ktorými vyniká aj meno manželky grófa Gejzu I. Andrássyho, Eleonóry Andrássy, rod. Kaunitz zu Rietberg.

Dada, ako ju familiárne prezývali, pochádzala z prostredia českej aristokracie, z významného rodu s rozsiahlym rodokmeňom. Po sobáši s Gejzom Andrássym sa však sťahuje do, pre ňu nového, sveta uhorskej aristokracie, na ktorý si však rýchlo privykla.

Ako uviedla Judita Krajčiová z múzea v Betliari, Dada mala svojho učiteľa maďarčiny a už čoskoro rozprávala týmto jazykom plynule. „Eleonóra Kaunitz bola dôležitou osobou v rámci uhorskej a rakúsko-uhorskej šľachty, nielen kvôli svojmu priezvisku a manželovi, ale aj kvôli svojmu pôvabu. Na prelome 19. a 20. storočia maďarská historiografia Eleonóru spomína s veľkou obľubou ako elegantnú a krásnu dámu, ktorá bola ozdobou každej oslavy alebo bálu,“ spresňuje Krajčiová.

Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar preto už po štvrtý raz usporiada pre širokú verejnosť operný večer na jej počesť. Pozvanie tento rok prijali operní speváci Eva Hornyáková a Titusz Tóbisz, klavírny doprovod im bude robiť Júlia Grejtáková.

Eva Hornyáková (soprán) Slovenská sopranistka vyštudovala spev na Konzervatóriu v Košiciach a následne na VŠMU v Bratislave.

Titusz Tóbisz (tenor) sa narodil v Rimavskej Sobote. Štúdium operného spevu začal ako 23-ročný na košickom konzervatóriu. Popri štúdiu začal pôsobiť v Košickom divadle Thália Színház, kde bol obsadzovaný ako činoherec, muzikálový a operetný spevák. Od roku 2010 pôsobil ako zborista opery Štátneho divadla Košice a súčasne ako hosťujúci sólista opery Národného divadla v Miškovci.

Podujatie sa uskutoční v sobotu, 15. augusta 2020 od 18:00 hod. v parku pred kaštieľom Betliar.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie