Peter Simon Kultúra Rôzne Správy

Odevy v Medeku, šaláty v Rybe: 3 legendárne obchody v Rožňave za socíku

Pamätáte sa ešte? Dnes sa obchody menia každým dňom, niektoré sa otvárajú a iné zas zavárajú. Pred niekoľkými desiatkami rokov to však bolo úplne iné. Poďte si s nami zaspomínať na časy minulé.

Ilustračný obrázok k článku Odevy v Medeku, šaláty v Rybe: 3 legendárne obchody v Rožňave za socíku
Zdroj: TASR

Socializmus bol skutočne kuriózny vo všetkých smeroch. Na jednej strane dodnes počúvame o tom, ako bolo za komunistov lepšie, ako bolo všetkého dostatok. Na druhej strane sa vám do uší dostanú aj historky o tom, ako musela mama vstávať ešte pred východom slnka, aby sa išla postaviť do rady na mäso, ovocie, zeleninu atď. Nech však do obchodu prišla akokoľvek skoro, vždy pred ňou stála minimálne stovka ľudí. Aj o tomto bolo nakupovanie. Poďme sa však teraz spoločne pozrieť, aké obchodíky sme mali v našom meste a ktoré, na čo slúžili, Vybrali sme tri.

Ryba na námestí

Ryba bola priam legendárna, jej vôňa ostala v pamäti mnohým dodnes. Nachádzala sa prakticky v každom slovenskom meste a bola miestom stretnutí nielen študentov, ale i robotníkov, či úradníkov. Jednoducho, návšteva Ryby bola hotovou spoločenskou udalosťou. Rybacie šaláty, tresky v majonéze, či údené ryby a polievky. Na rozhovor pri dobrom rybacom obede s vychladeným pivkom sa čas našiel vždy. Ryba sa v Rožňave nachádzala priamo na Námestí baníkov.

Nákup odevov aj v Medeku…

Tí skôr narodení poznali v Rožňave aj väčší obchod s názvom Medek. Tam si kupovali obyvatelia mesta a priľahlých obcí oblečenie. Odstupom niekoľkých desaťročí sa tu však veľa z toho nezmenilo. Obchod aj v dnešnej dobe ponúka predaj oblečenia, obuvi a iného tovaru. Ako sme pri získavaní informácií zistili, v Rožňave sa na terajšom mieste predajne mobilného operátora oranžovej farby nachádzala väčšia predajňa potravín, ktorá niesla názov U Grigera. Podľa viacerých ľudí z nášho mesta bola pravidelne vyhľadávanou predajňou pre jej kvalitný tovar. Toto miesto slúžilo samozrejme aj na stretávanie sa ľudí a počas nákupu sa nezabudlo ani na ženské klebety.

Mladosť

Obchod zameraný prevažne na drogériu, hračky a iný rozličný tovar pod menom Mladosť sa nachádzal v našom meste o niečo vyššie ako je terajšia Kocka. Ak v sedemdesiatych, či osemdesiatych rokoch chceli rodičia svojim deťom urobiť radosť, tak zaručene navštívili tento obchod. Určite sa viacerí pamätáte, ako ste si v tomto obchode prezerali vytúžené hračky.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie