Peter Simon Kultúra

OBRAZOM: Do Betliarskeho múzea dorazili Andrássyho múmie

V Betliarskom múzeu sa konala výstava exotických trofejí grófa Andrássyho. K špičkovým exponátom z jeho ciest patria bez pochýb aj múmie. Pozrite si FOTO a VIDEO z výstavy.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Do Betliarskeho múzea dorazili Andrássyho múmie
Foto: Marek Šebeňa / Zdroj: Dnes24.sk

Do zbierok kaštieľa v Betliari sa po ceste grófa Emanuela Andrássyho, ako aj po cestách jeho syna Gejzu, dostalo množstvo exotických poľovníckych trofejí, etnografického charakteru a kuriozít.
K špičkovým objektom patrí múmia Nebeja, kňaza staroegyptského boha Amona, múmia dieťaťa z ptolemaiovsko-rímskeho obdobia a hrobový nález z neznámych egyptských lokalít. Staroveké pamiatky, získavané predovšetkým nákupmi na trhoch káhirských predmestí, dopĺňajú vzácne fotografie, zachytávajúce členov rodiny Andrássy v Egypte. „Všetky vystavené exponáty boli súčasťou zbierok Andrássyovcov, patria do našich zbierkových fondov. Niektoré boli vystavené v kaštieli aj doteraz ale ich umiestnenie ani osvetlenie nebolo najvhodnejšie a niektoré predmety a fotografie pochádzajú z depozitára múzea. Teraz sú exotické trofeje a orientálne zbrane umiestnené v zimnej záhrade, návštevníci ich môžu vidieť aj zvonka a evokujú šľachtický kabinet, kde sú zbierky umiestnené tak, ako ich mal gróf,“ povedala Judita Krajčiová, hovorkyňa SNN-kaštieľ Betliar.

Na otvorenie výstavy prišlo viac ako 150 návštevníkov, slávnostné otvorenie začalo spevom Nikolety Vodovej s klavírnym doprovodom Márie Senglerovej. Prítomných privítal Július Barczi, námestník generálneho riaditeľa SNM a poverený riaditeľ SNM – Múzea Betliar, výstavu predstavila kurátorka výstavy Silvia Lörinčíková a k návštevníkom prehovoril a pásku slávnostne prestrihol generálny riaditeľ SNM Viktor Jasaň. „Ako postihlo nešťastie kaštieľ v podobe kalamity, ktorá sa opakovala, ako vyhorel hrad Krásna Hôrka, tak si myslím, že teraz začalo to lepšie obdobie a táto egyptská výstava nám prinesie šťastie,“ dodal Jasaň.

Egyptská výstava v Betliari
1
Galéria
Egyptská výstava v Betliari
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie