Správy

Novinka v Rožňave: KSK otvára prvé centrum včasnej intervencie na Gemeri

Rodinám s deťmi so zdravotným postihnutím bude v Rožňave od 1. marca pomáhať novozriadená služba včasnej intervencie. Doposiaľ táto služba na Gemeri neexistovala.

Ilustračný obrázok k článku Novinka v Rožňave: KSK otvára prvé centrum včasnej intervencie na Gemeri
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Informoval o tom vo štvrtok Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK).

Domov sociálnych služieb (DSS) Jasanima poskytne terénnu sociálnu službu rodinám s deťmi do siedmich rokov so zaostávajúcim, oneskoreným alebo rizikovým psychomotorickým vývinom či zdravotným postihnutím.

„Z prieskumu odboru sociálnych vecí vyplynulo, že na území Košického samosprávneho kraja je momentálne 340 detí so zdravotným postihnutím, ktoré potrebujú službu včasnej intervencie, a ich počet každoročne narastá,“ uviedla Emília Revajová Bujňáková z odboru sociálnych vecí Úradu KSK.

Terénnu službu poskytujú priamo v rodinách sociálni pracovníci, špeciálni pedagógovia alebo terapeuti. Jej cieľom je pomôcť rodine, aby zvládala situáciu, viedla rodinný život a neizolovala sa od spoločnosti. Klienti, ktorým kraj touto službou pomáha v Košiciach, sa vyberajú na základe odporúčania detských lekárov a pôrodníc. „Ak chceme riešiť situáciu rodín a ich detí komplexne, musíme sa jej venovať od úplného začiatku. Túto službu obyvateľom považujeme za veľmi dôležitú, preto ju budeme ďalej rozširovať,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Momentálne sú v pôsobnosti kraja dve centrá včasnej intervencie – košický DSS Domko pre Košice a blízke okolie a DSS Anima v Michalovciach pre Zemplín. Do roku 2020 plánuje kraj ponúkať terénnu službu prostredníctvom piatich centier. Okrem novootvoreného na Gemeri plánuje KSK zriadiť dve nové centrá aj pre Spiš a Abov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie