Nové rebríčky slovenských škôl: Takto dopadli rožňavské základky

Vynovené rebríčky slovenských základných škôl uzreli svetlo sveta. Pozreli sme sa na to, aké priečky sa ušli školám v našom meste.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Nové rebríčky slovenských škôl: Takto dopadli rožňavské základky
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil aktualizované rebríčky základných škôl na Slovensku. V rámci aktualizácie boli doplnené najnovšie údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ. „V prípade Testovania 5, 9 sa čerstvo doplnené údaje týkajú školského roka 2017/18 a na ich základe sme pripravili aj nové hodnotenie výsledkov žiakov na jednotlivých školách,“ píše sa na webovej stránke INEKO.

Po aktualizácii rebríčkov sa na celoslovenskej úrovni medzi ZŠ opäť najlepšie umiestnila Základná škola na Krosnianskej 4 v Košiciach s hodnotením 9,64. Nasleduje ZŠ Kollárova 2, Svätý Jur so známkou 9,32 a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola T. J. Moussona 4, Michalovce s ratingom 9,25.

Pozreli sme sa bližšie, ako sa darilo základným školám v rámci Košického kraja. Žiadna zo základných škôl na území nášho mesta sa do TOP 30 najlepších nedostala.

Ako prvá z najlepších v Rožňave figuruje v zozname na 32. mieste Základná škola, Zakarpatská 12 s výslednou známkou 6,2. Za ňou sa na 65. mieste umiestnila Základná škola, Ulica pionierov 1 so známkou 4,3. Základná škola Zlatá 2 sa v hodnotení v rámci kraja umiestnila na 80. priečke (známka 3,2). Základná škola, J. A. Komenského 5 hodnotená podľa Ineko nebola z dôvodu malého počtu žiakov/absolventov.

INEKO ďalej upozorňuje, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Tieto výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk