Správy

Nová strecha nad bočnou loďou gotického kostola v Štítniku: Ochráni nástenné maľby

Potrebnú ochranu historických nástenných malieb v bočnej lodi gotického kostola v Štítniku zabezpečí nová šindľová strecha, ktorá nahradila pôvodnú schátranú krytinu.

Ilustračný obrázok k článku Nová strecha nad bočnou loďou gotického kostola v Štítniku: Ochráni nástenné maľby
Zdroj: TASR

Informoval člen občianskeho združenia (OZ) Gotická cesta Peter Koska, podľa ktorého na obnovu prispeli spolu so Stredoeurópskou nadáciou sumou 828 eur.

„Sme veľmi radi, že sa nám podarilo podporiť a zrealizovať obnovu strechy severnej lode evanjelického gotického kostola v Štítniku. Po tejto obnove do kostola nebude zatekať, a tým ochránime vzácne nástenné maľby v interiéri,“ uviedol Koska.

Dodal, že konkrétne ide o christologický cyklus, zobrazenie svätej Barbory, maľby Triumf smrti či legendy Volto santo. Súčasťou rekonštrukcie bol aj predchádzajúci výskum krovu.

Gotický kostol v Štítniku pochádza z 13. storočia a od stredoveku sa zachoval vo vzácne nepoškodenej a neprestavanej podobe. Pôvodne šlo o malý kostol, ktorý však bol počas druhej tretiny 14. storočia rozšírený, čím vznikla trojloďová bazilika. Jeho výstavba sa zavŕšila až v druhej tretine 18. storočia, keď bola dostavaná a zastrešená mohutná veža.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie