Nostalgické ZÁBERY z papierní v Slavošovciach: Takto tam prebiehala výroba

Pozrite si dobové zábery priamo z výrobných hál papierní v Slavošovciach. Na fotkách vidieť, ako prebiehala výroba v časoch minulých.

Peter Simon

Závod na výrobu papierových obrúskov SHP Slavošovce minulý rok oslávil 200. výročie svojho založenia. V deväťdesiatych rokoch prevzala fabriku spoločnosť SCP Ružomberok, pod tou funguje dodnes.

Obec Slavošovce, založená v roku 1318, sa nachádza v oblasti Horného Gemera. V roku 1817 bol chátrajúci hámor v Slavošovciach prestavaný na papierenský mlyn a odvtedy sa datuje história výroby papiera v tejto obci. Vývoj výroby papiera v Slavošovciach nebol jednoduchý.

Pozrite si dobové zábery priamo z výrobných hál papierní v Slavošovciach. Na fotkách vidieť, ako prebiehala výroba v časoch minulých.

V priebehu existencie Československej republiky v roku 1923 sa papierne dostali do finančnej krízy a bol navrhnutý ich rozpredaj. Profesor Ursíny z Českého učení technického v Brne sa prihovoril za výrobu v Slavošovciach u ministerského predsedu, vďaka čomu získala papiereň štátnu subvenciu na svoju obnovu. V 20. storočí sa papiereň sústredila na výrobu školských zošitov a blokov.

Zdroj: TASR