Noc múzeí a galérií 2018: Príďte sa pozrieť na nočné čaro múzea v Rožňave

Už tradične aj tento rok sa Banícke múzeum v Rožňave ako kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja zapojí do celosvetovo organizovaného podujatia Noc múzeí a galérií. Čo môžete zažiť?

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Noc múzeí a galérií 2018: Príďte sa pozrieť na nočné čaro múzea v Rožňave
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Snahou rožňavského múzea bude návštevníkom za zvýhodnené vstupné ukázať, že múzeum v noci žije a dýcha inou, čarovnejšou atmosférou. Aj interaktívne prvky novej Expozície baníctva a hutníctva Gemera sa návštevníkom predstavia v inom duchu.

Ako informovala manažérka kultúry Erika Hermélyi Gecelovská, Noc múzeí a galérií 2018 sa v Baníckom múzeu v Rožňave začína už v piatok 18. mája 2018 celodenným podujatím Andrássyho deň III. pre deti materských a základných škôl, a pre rodiny s deťmi. Od rána až do večera (v čase 9:00–17:00 hod.) v areáli Zážitkového centra Sentinel bude pre deti pripravená bohatá ponuka aktivít na tému doprava, prostredníctvom ktorých sa budú mať možnosť dozvedieť viac o doprave a vozidlách doby minulej.

„Vopred nahlásené triedy žiakov základných škôl si vypočujú pútavé prednášky o dopravných prostriedkoch šľachtickej rodiny Andrássyovcov,o je­dinom parnom nákladnom vozidle Škoda Sentinel na Slovensku ako aj unikátnom parnom valci v zbierkach Baníckeho múzea v Rožňave, ktoré si budú môcť pozrieť aj zblízka. Na nádvorí Zážitkového centra Sentinel budú na deti čakať ďalšie historické vozidlá – veterány. Počas celého dňa bude pre deti otvorená novučičká Expozícia baníctva a hutníctva Gemera, Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, alebo sa budú môcť pozrieť, ako to vyzerá v útrobách bane a aké dopravné prostriedky v nej boli využívané,“ informovala Gecelovská.

Program Andrássyho dňa:

  • 9:00 – 17:00 – Prehliadky expozícií – Expozícia baníctva a hutníctva Gemera, Čas pary, Banské pracoviská, Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, Ukážky historických vozidiel, Andrássyovci a automobilizmus – Prezentácia fotografií zo zbierok SNM Betliar
  • 9:00 – 16:00 – Publikácie o doprave – prezentácia kníh, časopisov a kópií historických dokumentov, Tvorivé dielne, Jazda banským vláčikom, Detské dopravné ihrisko, Podanie prvej pomoci v prípade potreby
  • 9:00 – 16:00 – Prednášky pre vopred nahlásené školské skupiny
  • 16:00 – 17.00 – Prednášky pre širokú verejnosť
  • 16:00 – 16:20 – PhDr. Silvia Lörinčíková (SNM Betliar) – Kone v záprahu, i pod kapotou, Andrássyovci a ich podiel na rozvoji dopravy
  • 16:20 – 16:40 – Mgr. Pavol Horváth (BM Rožňava) – Plnou parou vpred! – Parný nákladný automobil Škoda Sentinel a parný valec v zbierkach BM v Rožňave
  • 16:40 – 17:00 – Diskusia

Následne doplnila, že dokonca si budú môcť vyskúšať jazdu na banskom vláčiku, alebo jazdu zručnosti na detskom dopravnom ihrisku. Deti určite zaujmú aj stále obľúbené tvorivé dielne, alebo sa začítajú a dozvedia viac o doprave a autách pri stánku s knihami a časopismi.

Na nasledujúci deň, v sobotu 19. mája 2018 v čase od 17:00 hod. až takmer do polnoci, budú v kúzelnom prítmí noci na návštevníkov čakať všetky expozície situované v areáli Zážitkového centra Sentinel. „Ešte aj v tento deň si návštevníci môžu prezrieť historické vozidlá a pre deti až do zotmenia bude premávať po svojej koľaji banský vláčik. A keď príde zrazu noc,budú sa zdať návštevníkom interaktívne prvky novej Expozície baníctva a hutníctva Gemera hlučnejšie, zákutia banského pracoviska tmavšie, parný valec majestátnejší a možno aj trojnohý medveď v Expozícii prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí ožije,“ uviedla manažérka kultúry z Baníckeho múzea v Rožňave.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk