Peter Simon Správy

Niektoré sú krkolomné, iné zas podobné: Takto sa volali v minulosti obce pri Rožňave!

V minulosti sa volali inak, názvy boli krkolomné a zaujímavé. Pozrite, ako sa známe dediny volali kedysi a ako ich názvy vznikli.

Ilustračný obrázok k článku Niektoré sú krkolomné, iné zas podobné: Takto sa volali v minulosti obce pri Rožňave!
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Formovali sa stáročia, iné zas mali v minulosti podobný názov ako dnes. Vybrali sme tri známe obce z nášho okolia. Niektoré názvy sú viac ako zaujímavé.

Pachapataku v našom kraji by ste nečakali…

Obec, ktorá je od Rožňavy na skok, niesla v minulosti zaujímavý názov. Prvá písomná zmienka o obci Jovice sa datuje do roku 1352, kedy sa nazývala naozaj netradične, a to Pachapataka. To, že odkiaľ dostala obec Jovice svoje pomenovanie sa na 100% už asi nikdy nedozvieme. Odstupom času sa meno dedinky postupne začalo formovať na dnešné Jovice, no predtým ju ešte obyvatelia museli poznať pod názvom Jolees z roku 1427 a v roku 1948 ju už volali Jovice. Po maďarsky sa obec úradne nazývala Jólész.

Banská osada Rester

A konečne obec, ktorú by ste azda odhalili i podľa historických názvov. Roštáru sa podarilo slovný základ svojho názvu bez veľkých zásahov zachovávať storočia. Prvá písomná zmienka o obci Roštár sa datuje do roku 1318, kedy sa nazývala Rester. V ďalšom historickom vývoji sa jej názov menil nasledovne: z roku 1773 je písomne doložený názov Rostar, z roku 1920 Roštár. Po maďarsky sa obec úradne nazývala Restér. Obec patrila štítnickým Bebekovcom, ktorí tu mali v roku 1427 33 pozemkov a od 17. storočia patrila viacerým zemepánom. Obec nadobudla od zemepánov výsady. Obyvatelia sa zaoberali prevažne baníctvom a železiarstvom a nechýbala ani výroba šablí.

Heneczkowcze a vysoká pec…

Obec Henckovce, ako ju poznáme dnes, prešla taktiež zaujímavými pomenovaniami. Henckovce sú vraj listinne doložené z roku 1470, vznikli v polovici 15. storočia. Názov obce je doložený z roku 1470 ako Henczko, z roku 1551 ako Henczkowcze, z roku 1563 ako Henczowetz, z roku 1590 Henczkowa, z roku 1773 ako Heneczkowcze, z roku 1786 ako Henzkowze, z roku 1808 ako Henckowce; maďarsky Henckó. Obec patrila aj panstvu Krásna Hôrka. V roku 1828 mala obec 53 domov a 409 obyvateľov. Občania obce sa mali zaoberať pastierstvom, uhliarstvom, výrobou šindľov a zaujímavým povozníctvom. Samozrejme odstupom desaťročí v obci prekvitalo baníctvo a aj hutníctvo. V obci sa nachádzala aj vysoká pec. Obec sa taktiež zapojila aj do Slovenského národného povstania.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie