Peter Simon Správy

Nevšedné plemená štvornohých chlpáčov: V Rožňave môžete natrafiť aj na takýchto psov

Psy, ktoré majú svoj domov v Rožňave, sa počítajú v stovkách. A medzi nimi sa nájdu aj také, ktoré sú v rámci svojho plemena jediným zástupcom v meste.

Ilustračný obrázok k článku Nevšedné plemená štvornohých chlpáčov: V Rožňave môžete natrafiť aj na takýchto psov
3
Galéria
Zdroj: TASR

Asi nikoho neprekvapí fakt, že najväčšiu skupinku psích miláčikov v Rožňave tvoria kríženci. Ku dnešnému dňu ich je 331 . Pre mnohých nebude prekvapivá ani ďalšia trojica najpočetnejších plemien psov v našom meste. Yorkshirský teriér (125) a Nemecký ovčiak (117) psíkov. Tretia priečka patrí Labradorovi (49).

My sme sa však teraz zamerali na psie plemená, ktoré sa v našich končinách príliš často nevyskytujú.

Niekoľko psov prihlásených v Rožňave je totiž v rámci svojho plemena jediným zástupcom v našom meste. A práve spomedzi nich sme vybrali rovnú trojicu takých, ktoré rozhodne môžu vzbudiť pozornosť.

V našom meste má však svoj domov aj jeden Pyrenejský horský pes. Je príbuzný európskych bielych strážnych mastifov ako napríklad maďarský kuvas či slovenský čuvač. Tento horský pes patrí k najstarším plemenám Pyrenejského polostrova. Husté osrstenie ho dokonale chráni pred nepriaznivou klímou. Pes má milú priateľskú povahu. Voči nepriateľsky naladeným votrelcom neváha zakročiť. Na zadných nohách má dvojité vlčie pazúriky, ktoré mu uľahčujú pohyb v zasneženom teréne.

Pozrite si fotky psíkov v našej galérii :)

Tohto krásavca určite nikto neprehliadne. Lhasa Apso je malý štvornohý priateľ a dorastá zväčša do výšky okolo 25 cm. Dosahuje hmotnosť od 5 do 7 kg. Stavba tela má obdĺžnikovú formu. Laby sú zreteľne zaoblené. Bujná a veľmi dlhá pevná srsť je vlastná plemenu Lhasa Apso. Je hodvábna, nie vlnitá. Vyskytuje sa viacero typických sfarbení osrstenia. V meste sa nachádzajú dvaja.

Trojicu uzatvára Bretónsky dlhosrstý stavač. Ten je potomkom pôvodných bretónskych stavačov. Bretónsky španiel je priesečníkom medzi stavačmi a španielmi. Je to výborný sliedič, dobre vystavuje, má vynikajúci ňuch a skvele prináša. Toto prítulné, všestranné plemeno je vo Francúzsku veľmi obľúbené. Výchova nie je zložitá, musí však byť vyrovnaná a vedená citlivým spôsobom. Bretónsky španiel je spoločenské plemeno, takže dobre vychádza s deťmi a ostatnými psami. Má veľké pohybové nároky a miluje aportovanie :) V Rožňave môžete natrafiť len na jedného.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Nevšedné plemená psov v Rožňave
3
Galéria
Zdroj: pixabay
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie