Nenechajte si ujsť najlepšie rožňavské akcie: Prehľad podujatí na aktuálny týždeň

Relaxu nikdy nie je dosť, čo tak si vyraziť do mesta? Prinášame vám prehľad zaujímavých akcií, ktoré by vám tento týždeň nemali uniknúť.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Nenechajte si ujsť najlepšie rožňavské akcie: Prehľad podujatí na aktuálny týždeň
Zdroj: Dnes24.sk

Hrady Gemera a Malohontu

20. – 24. február 2017 od 8:00 do 12:00 a 13:00 do16:00 hod., Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Výstavu pod názvom „Hrady v Gemeri – Malohonte“ budú môcť návštevníci vzhliadnuť v termíne od 2. februára 2017 do 23. marca 2017 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25. Archeologický výskum bol vykonaný len na niektorých hradoch, aj to zvyčajne len vo forme jedno až dvojsezónneho zisťovacieho výskumu. Z tohto dôvodu sú naše znalosti o hradoch v Gemeri – Malohonte obmedzené a neúplné. Aj napriek tomu sprístupnená výstava sumarizuje doterajšie výsledky archeologického a historického bádania o hradoch v Gemeri – Malohonte, predstavuje pôdorys hradov s predpokladaným rozsahom hradného areálu, oboznamuje návštevníka s eventuálnymi historickými fotografiami a pohľadnicami, ale aj so súčasným stavom hradu.

Historická Rožňava na fotografiách

20. – 24. február 2017 od 8:00 do 12:00 a 13:00 do16:00 hod., Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Samotná výstava je inštalovaná podľa časových období v troch výstavných miestnostiach. Každá z nich mapuje samostatné obdobie mesta, a to najmä jeho stavebnú premenu. Prvá miestnosť je venovaná obdobiu monarchie. Druhá miestnosť približuje medzivojnové obdobie mesta – Rožňavu v 1. ČSR, ale aj po jej začlenení do Maďarska po roku 1938. Tretia miestnosť poukazuje na Rožňavu v povojnovom období – v období, kedy prešla svojou hádam najväčšou stavebnou premenou. Na výstave môžete vidieť 250 kusov kópií historických fotografií a pohľadníc, ktoré boli pre potreby výstavy upravené do jednotného formátu A3. Zábery pochádzajú z bohatej zbierky Klubu priateľov starej Rožňavy a fotoarchívu Baníckeho múzea v Rožňave. Výstava je vhodne doplnená o zbierkové predmety Baníckeho múzea v Rožňave, ale aj o predmety zo súkromných zbierok Rožňavčanov – nadšencov. Ide o dobové tlače, knihy, listiny, domové tabuľky, odznaky, mapy mesta, ale najmä originálne fotografie, albumy a pohľadnice Rožňavy. Medzi nimi vyniká fotoreprodukcia donačnej listiny kráľa Ondreja III. z 3. februára 1291 – prvej písomnej zmienky o Rožňave.

To najlepšie z detskej ilustrácie u nás

20. – 24. február 2017 v čase otváracích hodín, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Rožňava
Výstava predstavuje diela laureátov najvyšších ocenení Bienále lustrácií Bratislava v päťdesiatročnej retrospektíve tohto medzinárodného podujatia. Okrem súboru knižných ilustrácií budú návštevníci mať možnosť si zalistovať v kolekcii takmer 150 bohato ilustrovaných kníh pre deti a mládež z 36 krajín sveta.

Edita Kušnierová – Rožňavské zákutia

21. februára 2017 od 16:00 hod., Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Nová výstava očarila množstvo Rožňavčanov. Banícke múzeum v našom meste sa rozhodlo zájsť ešte ďalej. Ak vás zaujíma história, tak toto si určite nenechajte ujsť. Už onedlho sa v programe ako prvá predstaví historička Edita Kušnierová, ktorá širokej verejnosti predstaví Rožňavské zákutia.

U nás taká obyčaj

22. február 2017 od 18:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
Pavol Ferdinandy sa výrobe pastierskych palíc, betlehemských kyjakov a ozembuchov venuje už desiatky rokov. Svoje výrobky predstavuje po celom Slovensku, ale jeho dielam sa tešia aj zahraniční nadšenci našej ľudovej kultúry. V stredu 22. februára o 18:00 hod. v Dome tradičnej kultúry Gemera sa predstaví rezbár, výrobca rytmických hudobných nástrojov Pavol Ferdinandy z Revúcej a fašiangovú atmosféru počas večera doplní Folklórny súbor Dubina z Rožňavy.

Kino Apollo

23. február od 19:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
V srdci mora – dobrodružný historický USA 2015 121 min. MP12. Vstupné: 2 eurá. Réžia: Ron Howard. Hrajú: Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy. Adaptácia románu Biela veľryba Hermana Mellvila napísaného podľa skutočného námorného nešťastia. Strhujúce zábery, podmanivá hudba a herecké výkony v súboji človeka s prírodou.

BeerSeeWalk v Rožňave

24. február 2017 od 21:00 hod., TIMES CLUB, Rožňava
Piatok 24. februára 2017 privítajme vo vašom TIMES CLUBE po prvý krát úspešnú maďarskú dvojicu BeerSeeWalk v Rožňave. Vstupné 3 eurá, v cene vstupu NICOLAUS vodka.

Družstevný ples

Poľnohospodárske družstvo Vlachovo Vás pozýva na Družstevný ples dňa 25. februára 2017 so začiatkom o 17:00hod. do kultúrneho domu vo Vlachove. Do tanca zahrá skupina Relax. Vstup: 10€.

DNI V DAŽDI

25. február 2017 od 19:00 hod., Divadlo ACTORES, Rožňava
Chicagskí policajti Joey a Denny sú dlhoroční partneri a najlepší priatelia. Joey je slobodný a osamelý, a Denny je ženatý a má deti, ale obaja muži majú nedostatky a vážne problémy. Introvertný Joey sa potýka s problémami s pitím a tajne miluje Dennyho manželku Connie. Nahnevaný tvrdý chlap Denny zakrýva svoj rasizmus a podvádza Connie s prostitútkou. Obaja muži ponúkajú kontrastné popisy svojich vlastných trýznivých zážitkov.

AKO ONDRO PEKLO PREKABÁTIL

26. február 2017 od 15:00 hod., Divadlo ACTORES, Rožňava
Rozprávka na ľudovú nôtu z prostredia Gemera, okorenená vtipom, humorom a pesničkami. Dobro jednoznačne víťazí nad zlom, nebo nad peklom, láska nad peniazmi a na dôvažok príbeh rozpráva o tom, že komu sa nelení, tomu sa zelení či bez práce nie sú koláče. V rozprávke ide o všetko: o šikovné ruky lež i o šikovné nohy, veď i kontesa pretancovala tisícpäťsto párov črievic do roka a vôbec ide dokonca o to, kedy budú v nebi prať, z čoho býva lejavica, preto seno treba urýchlene pohrabať. Div sa svete ide aj to, že Lucifer je starý a neschopný vládnuť a rozprávkový dedko v lese nás navedie na tú správnu cestu osudom. Kto chce vedieť, aká krása bola ušitá do gemerskej módy, aký temperament do tanca, nech si pozrie našu rozprávku pre malých i veľkých divákov, pretože pretancovať vieme celý deň, ale pozor, najprv práca, potom pláca a až potom zábava. Príbeh diváka uvádza do prostredia slovenskej chalupy, do pekla, na zámok i do lesa.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk