Správy

Náučné chodníky v našom okolí: Tu sa oplatí merať cestu

Lokality okolo nášho mesta skrývajú všakovaké známe i menej známe zaujímavosti, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči.

Ilustračný obrázok k článku Náučné chodníky v našom okolí: Tu sa oplatí merať cestu
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Krásne lokality spojené s pulzujúcou históriou. Okolie Rožňavy skrýva všakovaké zaujímavosti, o niektorých z nich vieme, ale o ďalších zas až tak veľa nie. Pozrite si náš výber zaujímavých náučných chodníkov v jednotlivých lokalitách, ktoré ponúknu príjemnú prechádzku a čo to sa aj nového možno dozviete.

Dobšiná

Mesto Dobšiná je staré banícke mesto s krásnou prírodnou scenériou. Slávnu banícku históriu mesta doposiaľ pripomínajú pozostatky starých banských diel – násypník-šodronka, vetracie šachty, staré banské štôlne. Významná banská činnosť mesta v celoeurópskom meradle je neoddeliteľnou históriou mesta a je ju nutné aktívne pripomínať.

Dva náučné chodníky venované miestnemu baníctvu vedú z Dobšinej a blízkej osady Lániho Huta. Sprevádzajú turistov po pozoruhodných miestach histórie dobývania rúd a pozostatkoch technických pamiatok, pričom oba okruhy sú zjazdné aj na bicykloch.

Smolník

Navštíviť sa oplatí aj starobylú obec Smolník, ktorá patrila medzi najznámejšie banícke mestá i sídlo mincovne, a spoznajte pamiatky tejto éry – budovu banského inšpektorátu, kaplnku Svätého Jozefa Robotníka a pamätník poslednej vyťaženej tony rudy. Prejdite sa okolo unikátneho technického diela – vodnej nádrže Úhorná a potešte sa pekným pobytom v lone prírody.

Čučma

Len na skok od nášho mesta sa nachádza známa Čučma. Prechodom náučného chodníka dedinkou sa dozviete toho naozaj veľa. Históriu v dedine nepripomínajú iba banské štôlne, ale i skanzen.

Ten obec vybudovala ako takmer vernú repliku na mieste, ktoré neznámemu maliarovi slúžilo ako predloha k maľbe z roku 1513. Turisti si môžu pozrieť aj vstup do štôlne a starú kresanicu. Z ôsmych panelov, rozmiestnených prevažne v obci, získate množstvo informácií o význame tejto lokality a o časoch jej najväčšej slávy, keď sa tu ťažilo zlato, meď a antimón. V obci je dochovaných niekoľko starých baníckych obydlí.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie