Jakub Forgács Správy

Národný park Muránska planina narastie. Až toľkoto % bude bezzásahovou zónou

Podľa návrhu ministerstva sa rozloha národného parku zvýši o pätinu a bezzásahová zóna bude väčšia o poriadne kusisko.

Ilustračný obrázok k článku Národný park Muránska planina narastie. Až toľkoto % bude bezzásahovou zónou
6
Galéria
Foto: Maroš Detko / Zdroj: Ministerstvo ŽP SR

Ministerstvo životného prostredia predstavilo projekt zonácie Národného parku Muránska planina. Ide o prvý návrh zonácie podľa kritérií, ktoré určila novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá platí od 1. januára 2020. Podľa návrhu ministerstva sa rozloha národného parku zvýši o pätinu a bezzásahová zóna bude tvoriť až polovicu územia. Informovala o tom Zuzana Onufer z odboru komunikácie Ministerstva Životného prostredia.

„Muránska planina by sa tak stala prvým národným parkom, ktorý je dizajnovaný na pôdoryse dlho pripravovanej a v súčasnosti už platnej novely zákona o ochrane prírody,“ uviedla Onufer so slovami, že podľa aktuálne predstaveného návrhu sa výmera bezzásahového piateho stupňa má zvýšiť zo súčasných 13 percent na 50 percent rozlohy národného parku a výmera štvrtého stupňa z jedného percenta na 27 percent. Celkovo sa rozloha národného parku zvýši zo súčasných asi 20 tisíc hektárov na približne 25 tisíc hektárov.

„Predstavený program starostlivosti v sebe spája ochranárske ciele a opatrenia pre národný park, Chránené vtáčie územie Muránska planina – Stolica a šesť území európskeho významu Natura 2000 (Muránska planina, Tisovský kras, Stolica, Homoľa, Podpoľana a Alúvium Muráňa),“ vymenovala.

Odhadované finančné prostriedky na program starostlivosti a projekt ochrany sú podľa Onufer vyčíslené na viac ako 36 miliónov eur na 30 rokov, čo znamená približne 1,2 milióna eur na jeden kalendárny rok. „Najvyššiu položku z rozpočtu budú tvoriť náhrady pre vlastníkov lesných pozemkov za obmedzenie bežného obhospodarovania v bezzásahovej zóne a za zmenu obhospodarovania v ochrannom pásme,“ doplnila.

Zámer vyhlásiť nanovo (zonácia) národný park a jeho ochranné pásmo je od 27. januára 2020 verejnosti prístupný na elektronickej úradnej tabuli Okresného úradu Banská Bystrica. Samotná dokumentácia (projekt ochrany a program starostlivosti) je dostupná na internetovej stránke MŽP SR. V najbližších týždňoch sa rozbehnú prerokovania s dotknutými subjektmi. Po ich skončení a medzirezortnom pripomienkovom konaní poputuje materiál na vládu SR.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Turistika v Národnom parku Muránska planina
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie