PS Správy

Najviac odpadu v rámci "litteringu" tvorili plastové výrobky: Kde sa našli v našom okolí?

Najviac odpadu v rámci voľne pohodeného odpadu (litteringu) vo viacerých lokalitách Slovenska tvorili plastové výrobky (27,32 percenta). Druhým najfrekventovanejším odpadom boli plechovky, ktoré tvorili 20,78 percenta a tretím boli PET fľaše (17,83 percenta).

Ilustračný obrázok k článku Najviac odpadu v rámci "litteringu" tvorili plastové výrobky: Kde sa našli v našom okolí?
Zdroj: Dnes24.sk

Cigaretový odpad tvoril 7,49 percenta. Vyplynulo to z analýzy litteringu, ktorú robila organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak na jeseň minulého roka.

Spoločnosť urobila zber odpadu v obci Alekšince v okrese Nitra, na Kunovskej priehrade, v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa, v obci Rybany v okrese Bánovce nad Bebravou, Žiari nad Hronom, Detve, v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou, v Jelšovskej doline pri Dolnom Badíne, na banskom náučnom chodníku v Kvetnici, v Gemerskej Hôrke a Plešivci v okrese Rožňava a pri vodnej nádrži Bobrovec.

Na východe dominovali špaky

Na západe Slovenska dominovali v odpade rôzne druhy plastov, nasledovali PET fľaše a nápojové plechovky. Cigaretový odpad podľa Envi-Paku nedosiahol ani jedno percento z celkového množstva odpadu. Nápojové plechovky sa najviac nachádzali vo voľne pohodenom odpade na strednom Slovensku. Na druhom mieste bol plastový odpad a nasledovali PET-nápojové obaly. Cigaretový odpad tvoril 7,9 percenta, približuje Envi-Pak.

Na východe SR tvoril z litteringu cigaretový odpad 11,12 percenta, čo bolo najviac v rámci porovnaných lokalít, tvrdí organizácia. Vyzbieralo sa tam najviac plastov, plechoviek a PET fliaš.

V prírode sa toho našlo ešte oveľa viac

„Teší nás, že je stále viac ľudí, ktorým by ani nenapadlo zanechať po sebe v prírode niečo, čo tam nepatrí. Dokonca pribúda tých, ktorí upratujú aj po tých ľahostajných. Pokiaľ však nepochopí každý jednotlivec, že odpad, ktorý v nej zanechá, budú musieť odstraňovať ešte jeho pravnúčatá, stále budeme musieť upratovať, vysvetľovať a vzdelávať,“ skonštatovala riaditeľka pre komunikáciu a marketing OZV Envi-Pak Katarína Kretter.

Poukazuje, že v prírode sa našli aj pneumatiky, topánky, textil, žiarovky, porcelán či hračky. Pripomína preto, že každá obec má povinnosť vybudovať a zabezpečiť pre svojich obyvateľov zberné miesto, kam môžu bezplatne odložiť odpad, ktorý nepatrí do triedeného či zmesového odpadu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: Ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM