Peter Klimant Kultúra

Múzeum v Rožňave bude mať nového riaditeľa: Tento muž zasadne na šéfovskú stoličku

Striedanie na poste šéfa Baníckeho múzea v Rožňave. Známa kultúrna inštitúcia v našom meste bude mať už o pár dní nového riaditeľa.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum v Rožňave bude mať nového riaditeľa: Tento muž zasadne na šéfovskú stoličku
Zdroj: TASR

Novým riaditeľom Baníckeho múzea v Rožňave bude od 1. júla etnológ Pavol Lackanič. Do funkcie ho v úvode pracovného týždňa vymenovalo Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) na návrh predsedu KSK Zdenka Trebuľu.

Lackanič má 36 rokov, je absolventom odboru etnológia Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V oblasti kultúry začal pracovať ako etnológ a kustód vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach. Vo volebnom období 2010 až 2014 pôsobil ako starosta obce Okružná. V januári 2015 sa vrátil do VSM, kde dosiaľ pôsobil ako expert pre tradičnú ľudovú kultúru.

Na obsadenie miesta riaditeľa Baníckeho múzea sa konal 26. mája konkurz, prihlásili sa štyria uchádzači, jeden z nich bol pre nesplnenie požiadaviek vyradený. Komisia si za víťaza vybrala Lackaniča. Vo funkcii riaditeľa chce okrem iného viac prezentovať múzeum v očiach verejnosti, pri jeho ďalšom zameraní sa sústredí na dve oblasti, ktoré sú typické pre Rožňavu a jej región.

„Sú to historické tradície baníctva, ako aj blízkosť Národného parku Slovenský kras s krásnymi jaskyňami, ktoré inde na Slovensku nie sú. Samozrejme, keďže som sám etnológ, tak určite aj tradičná kultúra a ďalšie zložky, ktoré sú regiónu blízke a ktoré by sme mohli návštevníkom ponúknuť,“ povedal Lackanič.

Vedením Baníckeho múzea bol od 1. novembra 2014 poverený jeho odborný zamestnanec Martin Kováč. Múzeum v Rožňave prejde tento rok rekonštrukciou, ktorá zlepší poskytované služby. KSK na to z eurofondov získal viac ako 1,1 milióna eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie