Správy

Ministerstvo financií SR chce zvýšiť finančnú gramotnosť Slovákov: Prednášky pre školy aj v Rožňave

Slovensko je vo finančnej gramotnosti obyvateľov na priemernej úrovni. V rebríčku sa v porovnaní s krajinami EÚ umiestnilo na 16. mieste.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo financií SR chce zvýšiť finančnú gramotnosť Slovákov: Prednášky pre školy aj v Rožňave
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Ministerstvo financií chce tento stav zlepšiť, preto prišlo s projektom zameraným najmä na učiteľov a žiakov základných škôl. Projekt predstavil vo štvrtok minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

„Mnohí z nás sa stretávajú denne s pojmami ako je pôžička, úver, hypotekárny úver, splátka hypotekárneho úveru či úrok. Produktov, ktoré sú dneska na slovenskom trhu, je veľa a je dôležité, aby ľudia, ktorí sa s týmito produktmi stretávajú, vedeli o nich čo najviac,“ povedal minister. Podľa Kamenického sa môžu občania dostať aj do rúk podvodníkov, čo pre nich bez potrebných finančných vedomostí môže mať existenčné následky.

Podľa prieskumov, ktoré má MF k dispozícii, je finančná gramotnosť Slovákov na úrovni 48 % obyvateľov. Na porovnanie, Rumunsko na chvoste rebríčka má 22 % finančne gramotných obyvateľov, no Dánsko je na úrovni 71 %. „Zadlženosť slovenského obyvateľstva stúpa a preto je táto téma o to dôležitejšia,“ upozornil minister.

MF preto pripravilo projekty na zvýšenie finančnej gramotnosti. Ich súčasťou je okrem iného aj akcia Deň pre školy, kde sa 300 žiakov z 15 bratislavských základných škôl v septembri dozvie viac o tom, čo sú to peniaze a ako s nimi narábať. Ministerstvo chce tento pilotný projekt rozšíriť aj do ďalších škôl po celom Slovensku. „Už na budúci týždeň budú naši kolegovia prednášať pre žiakov zo základných škôl v Rožňave,“ povedal Peter Mikloš, riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov.

Finančné vzdelávanie je témou aj pre finančnú správu, ktorá v tejto oblasti vyvíja viaceré aktivity. „Našou úlohou je efektívny výber daní a cla a napĺňanie príjmov štátneho rozpočtu. Je preto nesmierne dôležité, aby verejnosť, a teda všetky daňové subjekty, vedeli, prečo sú dane dôležité a aké služby vďaka nim dostávajú,“ uviedla prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

Finančná správa pripravila okrem iného aj edukačnú hru pre žiakov základných škôl.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie