Miesta pri Rožňave, kde sa dá príjemne schladiť: Tu vyťahovať peňaženku netreba!

Len na skok od Rožňavy sa nachádza niekoľko zákutí, v ktorých môžete objaviť hneď niekoľko zaujímavostí a pri tom utiecť pred teplom.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Miesta pri Rožňave, kde sa dá príjemne schladiť: Tu vyťahovať peňaženku netreba!
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Letné prázdniny sú v plnom prúde a príjemné zážitky môžete načerpať aj neďaleko Rožňavy v krásnom prostredí Gemera. Vybrať sa na niektoré miesta môžete aj s rodinou, a užiť si tak deň plný krásnych pohľadov. Niekoľko takzvaných divov, nájdeme aj v okolí Rožňavy. Toto sú oni.

Pokoj v lone prírody

Ak hľadáte pokoj, milujete leňošenie v lone prírody a spev vtákov je pre vás obľúbenou symfóniou, potom by ste sa mali vybrať na Úhornú. Jazero Úhorná, v minulosti nazývané aj Jazero mieru, je vyhľadávanou lokalitou nielen turistov z okolitých dedín, ale aj širšieho okolia. O čistote vody v jazere svedčí prítomnosť vodných vtákov, aj rýb. Brehy jazera ponúkajú možnosti na príjemne strávený deň aj pre rodiny s malými deťmi. Je tu príležitosť aj na stanovanie. Lokalita je rajom pre rybárov. Jazero obklopujú lesy, čo dáva možnosť načerpať novú energiu a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Ak však uprednostňujete aktívne trávenie voľného času, pri jazere sa začína turistická trasa, ktorá pokračuje obcou Úhorná a končí v Krásnohorskom Podhradí.

Krasové jazierka

Krásnohorská Dlhá Lúka je obec pomerne známa. Avšak okrem historických zaujímavostí ukrýva aj prírodne. Jednou z najznámejších je Krásnohorská jaskyňa. Tá je zapísaná aj do Svetového dedičstva. No pri prechádzke ku tomuto skvostu natrafíte určite na ďalší a zaujme vás. Jedná sa o krásne prírodné jazierka, ktoré sú vytvorené na toku riečky Buzgó. Je to približne 20 metrový krasový povrchový útvar a vápencová kaskáda medzi Krásnohorskou jaskyňou a kaplnkou Panny Márie. V podzemí jaskyne potok Buzgó svojou činnosťou rozpúšťal po dlhé tisícročia vápenec. Na povrchu sa potok Buzgó vlieva do riečky Čremošná.

Zájsť môžete aj do raja

Dedinky sú známou lokalitou, kde sa určite schladíte. Obec a priľahlá vodná nádrž Palcmanská maša patria bez pochýb k najvyhľadáva­nejším miestam v našom okolí. Niet divu, pobyt v nádhernej prírode láka každoročne množstvo turistov. Palcmanská maša je zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji. Na svoje si prídu aj turisti, ktorí obľubujú prechádzky s lese, keďže ten v Slovenskom raji je naozaj pôsobivý. Vybrať sa môžete aj na Stratenskú pílu, kde to zaváňa čerstvým horským vzduchom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk