Správy

Leto s modrotlačou v Galérii Baníckeho múzea: Zaujímavé aktivity nielen pre deti, FOTO

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, sa tohtoročné leto nesie v duchu modrotlače.

Ilustračný obrázok k článku Leto s modrotlačou v Galérii Baníckeho múzea: Zaujímavé aktivity nielen pre deti, FOTO
35
Galéria
Zdroj: Banícke múzeum Rožňava

Modrotlač – naše kultúrne dedičstvo, ktorá bola zapísaná na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 2018, pritiahla do galérie veľký počet záujemcov.

Učili sa o našom kultúrnom dedičstve

Ako informovala Gabriella Badin z Baníckeho múzea, múzeum navštívili detské skupiny z letných táborov, rodiny s deťmi aj klienti rekvalifikačné­ho kurzu.

„V „modrotlačiarenskej tvorivej miestnosti“, ktorá bola účelovo vytvorená špeciálne na túto sezónu, si našli to svoje rôzne vekové kategórie. V miestnosti si naši návštevníci mohli pozrieť modrotlačové formy, odevné prvky ako modrotlačové sukne, šatky, zásteru, ale aj posteľnú bielizeň. Vystavené predmety boli zo zbierok múzea aj od súkromných zberateľov. Prezentáciu doplnili predmety inšpirované modrotlačou a vzory textílií ÚĽUV-u zo 70. –80. rokov minulého storočia. S históriou a samotnou výrobou modrotlače sa nahlásené skupiny oboznámili na prednáške, v rámci ktorej si rozšírili svoje vedomosti o pracovných pos­tupoch a zložitých metódach tohto odvetvia,“ spresnila.

Následne doplnila, že najmenší návštevníci z múzejno-pedagogických aktivít neodchádzali s prázdnymi rukami. „Vyrobili si záložky do knihy, ozdobné taštičky a obrusy, ktoré si zobrali so sebou na pamiatku. Komplexný zážitok z práce s modrotlačou získali aj hrou s modrotlačovým pexesom, vyskladaním puzzle, hľadaním a „zrekonštruovaním“ modrotlačových vzoriek a triedením textílií,“ doplnila Badin.

Aktivita venovaná modrotlači síce trvala len do konca júla, múzeum sa však k nej vráti ešte v rámci III. letného múzejného tábora v auguste, kedy jej budú venovať jeden celý táborový deň.

Modrotlač na Rožňavskom kultúrnom lete

„Modrotlač bude odprezentovaná aj v spolupráci s Mestom Rožňava počas Rožňavského kultúrneho leta a v spolupráci s ďalšou organizáciou Košického samosprávneho kraja, Východoslovenským múzeom v Košiciach na sprievodných aktivitách k výstave „Remeslo má modré dno“ v Košiciach. Brány modrotlačovej miestnosti Baníckeho múzea sa nezatvárajú. Záujemcovia ju môžu navštíviť v rámci prehliadky aktuálnych výstav v galérii do konca augusta,“ dodala na záver Gabriella Badin.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Obrazom: Leto s modrotlačou v Galérii Baníckeho múzea
35
Galéria
Zdroj: Banícke múzeum Rožňava
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie