Peter Simon Správy

Lanovka na Dedinkách je už v rekonštrukcii: Čo všetko sa musí spraviť?

Jednosedačkovú lanovku na Dedinkách už opravujú. Kedy ma premávať na Geravy a čo všetko sa musí opraviť?

Ilustračný obrázok k článku Lanovka na Dedinkách je už v rekonštrukcii: Čo všetko sa musí spraviť?
10
Galéria

Známa lanovka, ktorá spája obec Dedinky a Geravy v Slovenskom raji, sa už obnovuje.

Niekdajšia pýcha

Sedačková Lanovka Dedinky – Geravy, ktorá viedla horským prostredím z Dediniek na planinu Geravy, dlhšie pripomínala už len časy minulé. Mnohí ju považovali na najkrajšiu, keďže ponúkala nezabudnuteľnú scenériu na krásy Slovenského raja. Podľa starostu obce Dedinky, Milana Červenku, sedačková lanovka nefungovala od roku 2011.

Jej dĺžka po rekonštrukcii má byť necelé dva kilometre s prevýšením približne 220 metrov. Predpokladaná hodnota zákazky je 676 575 eur bez DPH, pričom je financovaná zo zdrojov Košického samosprávneho kraja formou účelovej dotácie zo strany Košice Región Turizmus, Úradu vlády SR a verejného obstarávateľa, ktorým je obec Dedinky.

Práce na oprave prebiehajú

Ako pre náš web uviedol starosta obce Milan Červenka, momentálne na lanovke prebiehajú demontážne práce. „Odstránili sa staré komunikačné vedenia, dali sa dole sedačky, no a v blízkej budúcnosti sa bude dávať dole ťažné lano a kladky. To sa bude všetko brať na repasáciu (obnovu) do špecializovanej firmy, ktorá sa stará o danú rekonštrukciu,“ hovorí Červenka.

Ako doplnil, montážne práce, resp. skladanie lanovky by malo začať niekedy v mesiaci október. „Tým, že sa bude robiť komplet nanovo elektrika, čo sa týka nového pohonu – riadiaci systém, nový motor. Tieto práce by sa mali vykonávať v interiérovej časti lanovky a následne po repasácii sa osadia kladky, lano a sedačky,“ povedal starosta tým, že sa mierne upraví aj okolitý areál lanovky.

Nie len krásna turistika

Dedinky sú skrátka ideálnym miestom aj na letné kúpanie. Okrem plávania či opaľovania na slnku, ktoré vás nič nestojí, si za malý poplatok môžete zapožičať vodný bicykel, alebo čln a po vode sa vybrať napríklad aj do Stratenskej píly. O stravu a občerstvenie taktiež núdza nie je, keďže priamo pri vode nájdete aj viacero reštaurácií. „Ja si myslím, že počet turistov po rekonštrukcii lanovky by mal narásť,“ dodal na záver starosta Dediniek, Milan Červenka.

Lanovka v Slovenskom raji má byť hotová najneskôr v apríli 2020. Vyplýva to zo súťažných podkladov na jej realizáciu.

Foto: ilustračné

Obrazom: Schátraná lanovka na Geravy
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie