Kto by to bol povedal: Aj na takéto nevšedné plemená psov môžete v Rožňave natrafiť!

Psy, ktoré majú svoj domov v Rožňave, sa počítajú v stovkách. A medzi nimi sa nájdu aj také, ktoré sú v rámci svojho plemena jediným zástupcom v meste...

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Kto by to bol povedal: Aj na takéto nevšedné plemená psov môžete v Rožňave natrafiť!
Zdroj: TASR

Asi nikoho neprekvapí fakt, že najväčšiu skupinku psích miláčikov v Rožňave tvoria kríženci. K dnešnému dňu je ich presne 332. Taktiež zrejme pre mnohých nebude prekvapivá ani ďalšia trojica najpočetnejších plemien psov v našom meste: Yorkshirský teriér a Nemecký ovčiak (121), Labrador (49) a Čivava (46).

My sme sa však teraz zamerali na psie plemená, ktoré sa v našich končinách príliš často nevyskytujú. A vzhľadom na množstvo plemien havkáčov bolo z čoho vyberať.

Niekoľko psov prihlásených v Rožňave je totiž v rámci svojho plemena jediným zástupcom v našom meste. A práve spomedzi nich sme vybrali rovných päť takých, ktoré rozhodne môžu vzbudiť pozornosť.

V našom meste má však svoj domov aj jeden Pyrenejský horský pes. Je príbuzný európskych bielych strážnych mastifov ako napríklad maďarský kuvas či slovenský čuvač. Tento horský pes patrí k najstarším plemenám Pyrenejského polostrova. Husté osrstenie ho dokonale chráni pred nepriaznivou klímou. Pes má milú priateľskú povahu. Voči nepriateľsky naladeným votrelcom neváha zakročiť. Na zadných nohách má dvojité vlčie pazúriky, ktoré mu uľahčujú pohyb v zasneženom teréne.

Ďalším psom, ktorý je v Rožňave jediným zástupcom svojho druhu, jeBretónsky španiel. Ten je potomkom pôvodných bretónskych stavačov. Bretónsky španiel je priesečníkom medzi stavačmi a španielmi. Je to výborný sliedič, dobre vystavuje, má vynikajúci ňuch a skvele prináša. Toto prítulné, všestranné plemeno je vo Francúzsku veľmi obľúbené. Výchova nie je zložitá, musí však byť vyrovnaná a vedená citlivým spôsobom. Bretónsky španiel je spoločenské plemeno, takže dobre vychádza s deťmi a ostatnými psami. Má veľké pohybové nároky a miluje aportovanie :)

Tohto krásavca určite nikto neprehliadne. Lhasa Apso je malý štvornohý priateľ a dorastá zväčša do výšky okolo 25 cm. Dosahuje hmotnosť od 5 do 7 kg. Stavba tela má obdĺžnikovú formu. Laby sú zreteľne zaoblené. Bujná a veľmi dlhá pevná srsť je vlastná plemenu Lhasa Apso. Je hodvábna, nie vlnitá. Vyskytuje sa viacero typických sfarbení osrstenia.

V Rožňave nájdeme aj psa, ktorý ma vynikajúci čuch. Karelský medvedí pes patrí spolu s Lajkou k najodvážnejším severským plemenám, s hlboko zakoreneným loveckým pudom. Vyznačuje sa vynikajúcim čuchom, ktorý mu umožňoval v krajine pôvodu vyhľadávať medvede počas zimného spánku v brlohu. Zároveň je odolný proti tuhej zime, nepriaznivým poveternostným podmienkam a hlavne má veľmi dobrú orientačnú schopnosť.

Už ste počuli napríklad o tomto čínsko-mexickom plemene? Čínsky naháč je považovaný za originálneho a príjemného spoločníka. Je to veselý pes, ktorého si páníček rýchlo obľúbi. Je bystrý a vnímavý, k cudzím môže byť nedôverčivý. Ku svojej rodine je však veľmi prítulný a zdieľanie postele s pánom je u tohto plemena bežnou praxou. Je veľmi hravý, učenlivý a inteligentný. Psík zaujme už na prvý pohľad svojím ušľachtilým, jemným a elegantným vzhľadom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame