Ilustračný obrázok k článku Krásy Gemera, na ktoré sme právom hrdí: 5 jaskýň v okolí Rožňavy, ktoré nám môžu závidieť!
Zdroj: TASR

Krásy Gemera, na ktoré sme právom hrdí: 5 jaskýň v okolí Rožňavy, ktoré nám môžu závidieť!

Sú vzácne, krásne a každá z nich v sebe ukrýva akýsi unikát. Neďaleko nášho mesta sa nachádza hneď niekoľko jaskýň, ktoré by mal poznať každý správny Rožňavčan.

Peter Simon Rôzne
Peter Simon Rôzne

Krásy Gemera, na ktoré sme právom hrdí: 5 jaskýň v okolí Rožňavy, ktoré nám môžu závidieť!

Sú vzácne, krásne a každá z nich v sebe ukrýva akýsi unikát. Neďaleko nášho mesta sa nachádza hneď niekoľko jaskýň, ktoré by mal poznať každý správny Rožňavčan.

Ilustračný obrázok k článku Krásy Gemera, na ktoré sme právom hrdí: 5 jaskýň v okolí Rožňavy, ktoré nám môžu závidieť!
Zdroj: TASR

Dobšinská ľadová jaskyňa

Niet snáď nikoho, kto by nepoznal Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Jaskyňa je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva a jej zaľadnenie pretrváva v nadmorskej výške len 920 – 950 metrov už celé tisícročia!

Kvôli nízkej teplote je do jaskyne sa potrebné poriadne obliecť. Jej teplota dosahuje od –3,8° do + 0,5°. Aj vďaka tomu v nej bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roka! Vedeli ste, že v jaskyni kedysi trénoval aj slávny československý korčuliar Karol Divín?

Gombasecká jaskyňa

Pre tých, ktorí si netrúfajú na dlhé jaskynné túry, je ideálna prehliadka Gombaseckej jaskyne. Dĺžka prehliadky je 285 metrov, avšak kvôli tomu, že sa celá trasa prechádza dvakrát je celková dĺžka trasy 530 metrov, počas ktorej prejdete 87 schodov.

Unikátom sú tenké, duté sintrové brčky, ktoré sú vytvorené a zachované v takom rozsahu, že ich nie je možné vidieť nikde inde na Slovensku. Jaskyňa je situovaná asi 10 km južne od Rožňavy a nachádza sa pred ňou parkovisko, vďaka čomu budete mať pohodlný prístup.

Domica

Najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu je Domica. Okruh s plavbou je dlhý až 930 metrov, z toho plaviť sa budete asi 150 metrov. Jaskyňa púta pozornosť najmä vzácnymi archeologickými nálezmi či početným druhovým zastúpením netopierov.

Raritou je, že spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex, ktorý sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenskej a Maďarskej republiky.

Výnimočným je aj archeologické nálezisko, pretože v nej žil praveký človek pred 5–6 tisíc rokmi. Návštevníci tak môžu vidieť aj kamenné a kostené predmety.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Predposlednou v našom zozname je Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá predstavuje unikátny fenomén, ktorý púta pozornosť bohatosťou i rôznorodosťou aragonitovej výplne a jedinečným vznikom a vývojom podzemných priestorov. V jaskyni prejdete asi 300 metrov a 104 schodov. Takýchto sprístupnených jaskýň je na svete len veľmi málo, a preto sa môžeme pýšiť tým, že takýto unikát máme rovno na východe! Prehliadka jaskyne vám zaberie asi pol hodinku.

Perlička na záver

Pre tých viac odvážnych je tu možnosť návštevy Krásnohorskej jaskyne. Tá je však prístupná len v určitých ročných obdobiach a s patričnou výstrojou. Nezúfajte, tú dostanete a aj profesionálneho sprievodcu. Cestou k jaskyni môžeme vidieť rôzne pozoruhodnosti.

Pri mlyne vstúpime na územie Národného parku Slovenský kras. Zvlášť na jar je táto prechádzka príjemná. Les je plný kvetov rôznych farieb. Poďme však k samotnej prehliadke. Krásnohorská jaskyňa je výverová fluviokrasová jaskyňa. To znamená, že predstavuje koncovú časť jaskynného systému podzemného potoka Buzgó a bola vytvorená v prevažnej miere jeho rozpúšťacou činnosťou v dolomitoch a vápencoch.

V súčasnosti je známych 1556 m podzemných priestorov tohto jaskynného systému, z ktorých je pre verejnosť sprístupnených približne 450 m.

Trasa vedie do Siene obrov, odkiaľ sa návštevníci vracajú rovnakou cestou. Prírodné prekážky prekonávajú návštevníci pomocou drevených lávok, rebríkov a priamo terénom jaskyne. Tam, kde to charakter jaskyne umožňuje, vedie trasa priamo terénom jaskyne. Prehliadková trasa je vhodná takmer pre všetkých. Fotky z okolia tejto jaskyne nájdete v našej galérii ;)

Foto: ilustračné

Tip na prechádzku: Okolie Krásnohorskej jaskyne
18
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín