Kultúra

Kaštieľny deň v Jelšave: Podujatie tento rok zamerané na obdobie rodu Koháryovcov

Na obdobie rodu Koháryovcov a ich prestavby jelšavského kaštieľa bude zameraný aktuálny ročník kultúrneho podujatia Kaštieľny deň.

Ilustračný obrázok k článku Kaštieľny deň v Jelšave: Podujatie tento rok zamerané na obdobie rodu Koháryovcov
Zdroj: TASR

Ten sa uskutoční v sobotu (18.8.) v Jelšave. Na návštevníkov čakajú viaceré akcie a sprievodné podujatia.

„Už tradične budú pripravené atrakcie pre všetky vekové kategórie v hlavnom aj sprievodnom programe. Dobové historické hudobné vystúpenia, odborná prednáška aj dobové tance, sokoliari, igrici – to je len krátky výber z hlavného programu, ktorý začne dobovým nástupom a výstrelom z dela,“ uvádzajú organizátori.

Ako dodávajú, pre milovníkov histórie budú prichystané tiež inscenované ukážky zo života grófa Mikuláša Koháryho, ako aj dobová kuchyňa, dobové hry a strelnica či komentované prehliadky kaštieľa s prezentáciu výsledkov archeologického výskumu. Kaštieľny deň v Jelšave uzatvorí veselica s Duchoňovcami.

Koháryovci patrili v Uhorsku medzi významné šľachtické rody. Zastávali dôležité vojenské a politické funkcie a ich majetky sa nachádzali na území dnešného Slovenska, Maďarska i Rakúska. Zemepanské mesto Jelšava ako súčasť a centrum panstva Muráň patrilo tiež do ich vlastníctva. Od 18. storočia v ňom postupne prestavovali pôvodný renesančný kaštieľ, ktorý bol v tom období dosť zničený.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie