Jar prichádza aj do Betliara: Atrakciou sa stali aj snežienky, FOTO

Každoročne sú ich stovky. Najviac však hneď pri kaštieli. Návštevníci si ich fotia. Stali sa každoročnou súčasťou zastávky pri prechádzke parkom.

Peter Simon

Snežienky sú poslovia jari. Vedia to aj v betliarskom múzeu, kde ich krásu a počet okrem zamestnancov obdivujú aj návštevníci. Prvé už začali kvitnúť a onedlho sa objavia v plnej paráde.

Po dlhej zime všetci čakajú na prvé náznaky jari, akými sú u nás nepochybne snežienky pri kaštieli. Objavujú sa na facebookových profiloch návštevníkov kaštieľa a okolitého parku. Stala sa z nich plnohodnotná súčasť historického múzea v Betliari a atrakcia, keďže sa objavujú vo veľkom počte. „Samozrejme, že sa z nich tešíme, snežienky sú predsa symbol jari a znamenajú, že zima už pomaly odchádza aj z Betliara a prichádzajú krásne jarné dni. Symbolické na nich snáď je, že každý rok kvitnú presne v čase MDŽ, čiže na 8. marca sú v plnej kráse a veľkom počte. Je to taký pekný symbolický darček pre všetky ženy – zamestnankyne múzea,“ povedala pre náš web múzejná pedagogička, Veronika Straková.

Ako doplnila, koncentrovane sa v takom počte vyskytujú iba pod Magnóliou, no roztrúsene ich môžu nadšenci prírody obdivovať hocikde v parku, všade je dostatok vlhkosti a svetla.

Návštevníci si však musia dávať pozor. Snežienky sú chránené podľa zákona o ochrane prírody a krajiny a zvlášť pri národnej kultúrnej pamiatke, takže by ste ich mali len obdivovať, fotografovať ale netrhať, pretože hrozí pokuta.

Zdroj: Dnes24.sk