Jar a jeseň zavítali do Betliara: V Betliarskom parku prvé snežienky a popadané lístie

Poľovnícky kaštieľ Andrássyovcov obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku, ktorý bol v roku 1978 zapísaný do zoznamu významných historických záhrad sveta.

Radka Deckerová
Ilustračný obrázok k článku Jar a jeseň zavítali do Betliara: V Betliarskom parku prvé snežienky a popadané lístie
Foto: Radka Deckerová

Park kaštieľa v Betliari

Anglický park v Betliari má do svojej záhadnosti zakomponovanú hravú, vzrušujúcu objavnosť. Za každým stromom, v každom zákutí objavíme niečo nové, prekvapivé. Tak ako aj kaštieľ, ktorý sa akoby náhodne vynorí spoza veľkého košatého stromu vynárajú sa postupne pavilóny, cestičky, kaskády… Betliarsky park dáva a umocňuje pocit vznešenosti hostí, ktorí navštívia kaštieľ a na chvíľu sa ponoria do myšlienok, ktoré ich zanesú späť v čase o sto či dvesto rokov.

Asi pred dvomi storočiami gróf Leopold Andrássy pozval na svoje panstvo významného záhradného architekta Henricha Nebiena, ktorý položil základy betliarskeho anglického – prírodného parku. Nebien patrí medzi významné osobnosti klasicistických a empírových záhrad, pôsobil aj Budapešti, kde vytvoril „Városliget“ a v Dolnej Krupej u Brunswikovcov. Jeho nasledovníkom sa už v roku 1823 stal Jozef Bergman, ktorý navrhol vysoký kamenný vodopád pripomínajúci rímske antické akvadukty, pod ktorý umiestnil grottu (jaskyňu) pre ľadové medvede.

Druhá polovica 19. storočia obohatila park o tri fontány. Najhonosnejšia s bazénom v podobe štvorlístka, umiestnená do francúzskej buxusovej výsadby sa nachádza pred kaštieľom, v jej strede je bronzová socha okrídlenej Psyché.

Ďalšie dve dostali miesto v severozápadnom priehľade parku a Andrássyovci ich využívali ako bazény na kúpanie. V Betliari sa stretneme aj mnohými drobnými architektúrami, typickými pre parky konca 18. storočia a 19. storočia. Okrem spomínaného vodopádu sa východne od kaštieľa nachádza tzv. Bosnia bar, miesto zábav aristokracie, postavený pravdepodobne v 18. storočí.

Na jednej z cestičiek vedúcich cez rôzne parkové zákutia natrafí návštevník na malú okrúhlu kamennú stavbičku s kupolou. Hermesova studňa bola postavená pôvodne ako miesto na oddych a osvieženie po dlhých prechádzkach parkom, v jej interiéry je vybudovaná fontánka, ktorú pôvodne zdobilo súsošie Hermesa s delfínmi. Snáď najzaujímavejšou je slobodomurársky pavilón, postavený na sklonku 18. storočia Leopoldom Andrássym, členom slobodomurárskej lóže. Pavilón s polygonálnym pôdorysom zaujme predovšetkým svojimi netradičnými okennými otvormi v tvare hviezdy, či trojuholníka. Vo vnútri sú steny pokryté maľbou iluzívnej stĺpovej architektúry. Budovu obkolesuje malá vodná priekopa, okolo ktorej boli vysadené trojice stromov vyrastajúce z jedného kmeňa – symbolizujú súdržnosť slobodomurárov. Park v minulosti poskytoval priestor pre rôzne športové aktivity, okrem jazdy na koni, či poľovačiek, to bol tenis a kriket, ktorý si grófi a ich návštevy rady zahrali.

Na mieste tenisového kurtu však dnes nájdeme len zelenú lúku s tzv. čínskym pavilónom, kde sa odkladalo športové náčinie. Orient sa v parku prejavil v stavbe japonského mosta nad Krivým potokom, ktorý bol upravený do meandrov a členený početnými kaskádami. Nájdeme tu aj skutočne romantické zrúcaniny, či zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou. Park postupne prechádza do lesa, bohatého na poľovnú zver, preto bol Betliar v 19. storočí a začiatkom 20. storočia hojne navštevovaný aristokraciou z celej Európy. Slávne betliarske poľovačky na medvede sa stali častou témou súdobej tlače.

Zdroj: betliar.eu

Zdroj: Dnes24.sk