Správy

Inkubátor má podporiť remeselníkov a ľudových výrobcov

Podporu ľudových remeselníkov a ľudovo-umeleckých výrobcov v gemerskom regióne má zabezpečiť nový remeselnícky inkubátor, ktorý v stredu oficiálne otvorili v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave.

Ilustračný obrázok k článku Inkubátor má podporiť remeselníkov a ľudových výrobcov
Zdroj: Gemerské osvetové stredisko

Podľa slov Heleny Novotnej, riaditeľky Gemerského osvetového strediska (GOS), ktoré dom spravuje, je inkubátor určený začínajúcim, ale aj skúseným remeselníkom z Košického samosprávneho kraja (KSK).

„Podporu a pomoc remeselníkom, najmä z vidieckeho prostredia, považujem za dobrú investíciu, ktorá má predpoklady pozitívne zmeniť aj vnímanie ľudí o regionálnych tradíciách, o regionálnej kultúrnej identite či ovplyvniť rozvoj turizmu, propagáciu kraja, rodinného podnikania a kreatívnej ekonomiky,“ predstavila zámer riaditeľka GOS.

Predseda KSK Rastislav Trnka je podľa vlastných slov rád, že prvý remeselnícky inkubátor v Košickom kraji otvárajú práve na Gemeri v Rožňave. „Je to región, kde má remeselníctvo silné historické korene a kde tradícia poctivého remesla aj dnes združuje množstvo remeselníkov. Naším cieľom je vytvoriť systém ich efektívnej podpory a aktivít realizovaných pod gesciou KSK,“ povedal predseda.

Ako ďalej spomenul, verí, že prvý remeselnícky inkubátor v kraji pomôže lokálnym remeselníkom a bude slúžiť na zvyšovanie kvality tradičných remeselných produktov a ich prezentáciu tak, aby vyhoveli aj súčasným požiadavkám.

GOS je kultúrnym zariadením KSK. V rámci svojej územnej pôsobnosti sa špecializuje na zachovanie a rozvoj tradičného remesla. Spravuje Dom tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej ulici v Rožňave, ktorý je zároveň aj jeho sídlom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie