Správy

Hubár Števo z Rožňavy: Tieto lokality v okrese sú rajom

Podľa skúseného hubára je tohtoročná sezóna na dobrej ceste. Prezradil nám aj to, v ktorých lokalitách sa hubám najlepšie darí i to, ako hríb správne očistiť.

Ilustračný obrázok k článku Hubár Števo z Rožňavy: Tieto lokality v okrese sú rajom
Zdroj: TASR

Rožňavskí hľadači húb sa na tohtoročnú sezónu pozerajú s dobrým výhľadom. „Začiatok sezóny nebol veľmi priaznivý, no potom prišlo aj mierne ochladenie a dážď,“ prezradil nám skúsený a dlhoročný hubár Štefan.

Miesta kde na huby natrafíte

Skúsení hubári majú svoje lokality a nie veľmi radi konkrétne miesta prezrádzajú. Štefan nám však povedal, že najideálnejšie miesta pre rast húb sú napríklad okolie Lúčky a Bôrky, okolie Dobšinského kopca, smer Hnilec a lesy pri Gulyapalagu, ale aj v južnej časti nášho okresu „Zopár krát som bol nad Jovicami a prešiel som aj Silickú planinu. Košík bol veru plný,“ prezradil.

Ako však dodal, v ideálnych podmienkach tým lenivejším stačí vybehnúť nad Podrákoš. „Ja som tam už tento rok našiel zopár hríbov,“ spresnil.

Takýto postup je najlepší

Hubár prezradil aj postup, ako hríby čo najlepšie očistiť. „Najlepšie je urobiť tak ešte hneď po zbere v lese. Huby treba vybrať opatrne a ten očistený odpad je dobré dať do diery, odkiaľ sme hríb vytiahli a miesto potom pekne zakryť. Som nahnevaný, keď príležitostní turisti huby vytrhávajú a nechajú tak, alebo keď ich nájdem v lese len tak rozkopané. Či je huba jedlá sa dá zistiť aj pohľadom, netreba ich hneď znehodnotiť. Ak niesu pre nás jedlé, určite si na nich pochutná aj zver,“ povedal. . V Rožňave a okolí môžeme nájsť, hríby, dubáky, plávky, kozáky aj kuriatka a bedle. Podľa Štefana sa čerstvé huby dajú použiť do polievky, omáčok aj praženice, ale dajú sa aj zavariť alebo zamraziť, či sušiť. „Napríklad niektoré druhy plávok sa dajú aj vypražiť a sú veľmi chutné,“ povedal na záver.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie