Správy

MAĎARIČ: My sme Krásnu Hôrku nepodpálili, robíme všetko pre obnovu

Projekt revitalizácie hradu Krásna Hôrka, ktorý v roku 2012 postihol požiar, si vyžaduje dlhší čas aj kvôli menej viditeľným, ale nevyhnutným činnostiam, ako sú rôzne druhy prieskumov, stanovovanie metód reštaurovania aj ich zložitosť.

Ilustračný obrázok k článku MAĎARIČ: My sme Krásnu Hôrku nepodpálili, robíme všetko pre obnovu
28
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Na pôde NR SR to dnes počas Hodiny otázok vyhlásil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD).

Na okolnosti a termíny rekonštrukcie bol zvedavý koaličný poslanec Karol Farkašovský (SNS). „Chcem sa vás opýtať v mene občanov gemerského regiónu, ale aj širokej kultúrnej verejnosti Slovenska, kedy budú rekonštrukčné práce definitívne ukončené a hrad Krásna Hôrka opätovne otvorený pre návštevníkov? Zároveň si vás dovoľujem požiadať o vyčíslenie celkových finančných nákladov na rekonštrukciu,“ odkázal poslanec.

Maďarič ho upozornil, že rekonštrukcia patrí medzi ťažiskové projekty Slovenského národného múzea (SNM). „Cieľom obnovy nie je len navrátenie do stavu pred požiarom, ale komplexná obnova hradného areálu,“ upozornil Maďarič s tým, že na priebeh obnovy od začiatku pôsobia aj lehoty a podmienky vyplývajúce zo zákona o verejnom obstarávaní. „Niekedy sme obeťami týchto zákonných lehôt,“ priznal.

Farkašovskému vysvetlil, že prvé dve etapy obnovy už boli ukončené a aktuálne prebieha tretia. „V apríli bola odovzdaná architektonická štúdia na posúdenie medzinárodnej komisii, ktorá určí ďalší postup prác. Táto štúdia neobsahuje rozpočet, ten bude až súčasťou projektovej dokumentácie,“ vysvetlil minister.

Maďarič poznamenal, že plánovaný termín ukončenia prác v priebehu roka 2020 je stále aktuálny. Farkašovský reagoval otázkou, či sa to nedá stihnúť skôr. „Musíme rešpektovať odbornosť a časové lehoty. Toto je stanovené ako realistický plán. Hrad sa bude po istých etapách sprístupňovať. Rozumiem ľuďom, ktorých podnikateľské aktivity boli spojené s týmto hradom, ale my sme ho nepodpálili a robíme všetko pre jeho obnovu. Takéto veci sa stávajú. Nikto to zámerne nezdržuje,“ uistil minister.

V marci tohto roku si viac ako sto miestnych obyvateľov v obci Krásnohorské Podhradie pripomenulo piate výročie požiaru hradu spomalením dopravy na hlavnej trase medzi Košicami a Rožňavou. Tichým protestom chceli poukázať na pomalú obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky.

„Doteraz sme si každý rok symbolicky výročie pripomenuli zapálením sviec v oknách našich domov. Nakoľko aj obyvatelia vidia, že sa okolo hradu nič nehýbe, dokonca ani žeriav sa nehýbe, tak vzišla iniciatíva od obyvateľov obce, aby sme urobili nejakú protestnú akciu. Najprv to bola forma petície, z ktorej zišlo, ale nakoniec sme sa rozhodli pre tento tichý protestný pochod,“ povedal starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo.

Zatvorenie hradu spôsobuje komplikácie nielen miestnym podnikateľom, ale i obci. „Každoročne sme mali príjem približne 30.000 – 35.000 eur z parkovného alebo z ubytovacieho zariadenia. Žiaľ, už piaty rok prichádzame o túto sumu. Taktiež tým trpia miestni podnikatelia, ktorí majú ubytovacie alebo stravovacie zariadenia, alebo hocijakú živnosť súvisiacu s cestovným ruchom,“ vysvetlil starosta.

SNM tvrdí, že rozumie požiadavkám obyvateľov a podnikateľov z okolia hradu Krásna Hôrka. Je však podľa nich potrebná odborná diskusia a všeobecná dohoda. „Z týchto dôvodov nové vedenie SNM hneď po svojom nástupe poverilo riaditeľa SNM-Múzeum Betliar Júliusa Barcziho realizáciou celého projektu, tento krok sa ukázal ako pozitívny pre celý projekt a dá sa konštatovať, že práce sa zintenzívnili,“ vysvetlila vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

SNM doposiaľ na obnovu hradu použilo 4 935 220,88 eura z poistného plnenia a 24 498 eur z verejnej zbierky.

Foto: ilustračné

Obrazom: Hrad Krásna Hôrka
28
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM