Peter Simon Rôzne

Hovorilo sa o grófovi a jeho obrazárni: Odzneli zaujímavé informácie o objekte pod hradom

Úvod prednášky patril rodu Andrássyovcov, a to konkrétne ich monockej vetve, rodičom Dionýza, súrodencom a krátko jeho mladosti a životnej ceste.

Ilustračný obrázok k článku Hovorilo sa o grófovi a jeho obrazárni: Odzneli zaujímavé informácie o objekte pod hradom
3
Galéria

Dňa 21. júna 2018 sa uskutočnila vo vestibule Galérie Baníckeho múzea v Rožňave prednáška na tému Gróf Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí a prednášajúcou bola Mgr. Eva Lázárová – odborná pracovníčka Baníckeho múzea v Rožňave. Na prednáške sa zúčastnili študenti Gymnázia P.J. Šafárika v Rožňave.

Úvod prednášky patril rodu Andrássyovcov, a to konkrétne ich monockej vetve, rodičom Dionýza, súrodencom a krátko jeho mladosti a životnej ceste.

„Nasledovali informácie ohľadne úmyslu, projektov a výstavby obrazárne. Do tohto účelového a moderného objektu, ktorý bol elektrifikovaný a teplovzdušne vykurovaný, bola pôvodne umiestnená zbierka umeleckých diel grófa Dionýza,“ uviedla odborná pracovníčka Baníckeho múzea v Rožňave, Eva Lázárová.

Ako doplnila, objekt bol sprístupnený od 1. júna 1909. V roku 1967 sa dostáva do správy Baníckeho múzea v Rožňave, kde patrí dodnes. „Záverom prednášky bolo pozvanie na prehliadku výstavy Františka Gyurkovitsa – maliara Lučenca, ktorá je v súčasnosti inštalovaná v tomto historickom výstavnom priestore,“ spresnila Eva Lázárová.

Obrazom: Prednáška Gróf Andrássy a jeho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie