Peter Simon Správy

HLASOVANIE: Skalné bralá, zlaté hviezdy i baran: Vyberte najkrajší erb obce Rožňavského okresu

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť nezvyčajným motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí Rožňavského okresu? Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Skalné bralá, zlaté hviezdy i baran: Vyberte najkrajší erb obce Rožňavského okresu
60
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Okresné mesto Rožňava zdobí v erbe modrý pozdno gotický štít s dolu zaguľateným tvarom, v ktorom sú skrížené banícke kladivá sprevádzané troma ružami. Viac sa o erbe Rožňavy môžete dočítať TU.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Rožňava.

Od štítov po symboly

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia, začali označovať šľachtickú hodnosť. Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Z erbu vyčítate všetko

Ako nám ďalej približuje, z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko. „Pretože v tom erbe bolo vždy niečo zakódované až takým určitým tajuplným spôsobom alebo štylisticky podaný príbeh jednotlivých rodov alebo legendy, ktoré sa viazali k obci či k mestu. Niekedy je zaujímavé aj to, že najmä v tých starších erboch nachádzame niektoré bájne zvieratá. Napríklad aj na území bývalého Uhorska sú mestá, ktoré majú v erbe palmu, slona či vesmírne teleso,“ hovorí Nádaská.

Ak nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, keď najbližšie budete prechádzať okolo tabule, všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s kúskom fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí Rožňavského okresu do 7. novembra (polnoci). Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Obrazom: Erby obcí Rožňavského okresu
60
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie