Správy

Goska pozýva: Pripravuje letné remeselnícke tábory

Deti sa počas letných prázdnin v Košickom kraji rozhodne nudiť nebudú, župné kultúrne zariadenia pripravili bohatú ponuku letných aktivít.

Ilustračný obrázok k článku Goska pozýva: Pripravuje letné remeselnícke tábory
35
Galéria

Tešiť sa môžu na viac než 30 letných táborov, na ktorých si prídu na svoje fanúšikovia astronómie, ľudových remesiel, či malí turisti.

Letný tábor pre deti pripravilo aj Gemerské osvetové stredisko, ktorého zriaďovateľom je kraj. Aj keď tohtoročný remeselnícky tábor bude prísnejší, deti sa môžu tešiť na viac aktivít a vyšší počet turnusov.

Remeselníci z Košického kraja

Novinkou je, že tentokrát prídu na výpomoc do Gemerského osvetového strediska remeselníci z celého Košického kraja. Priúčať deti tajom tradičných postupov budú remeselníci vďaka spolupráci s Remeselníckym inkubátorom Gemer. „Keď sme pred rokom zakladali prvý remeselnícky inkubátor v našom kraji, ako unikátny a pilotný projekt, netušili sme, s akou pozitívnou odozvou od lokálnych remeselníkov sa stretneme. Sme veľmi radi, že sa projekt osvedčil a teraz pomáha našim župným zariadeniam aj pri iných aktivitách. V tomto letnom tábore teraz budú skúsenejší remeselníci zaúčať svojmu remeslu mladšie ročníky. Verím, že aj vďaka takýmto aktivitám tradičné remeslá, ako výroba keramiky, plstenie, či drevorezba z nášho kraja nevymizne,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Naozajstné zážitky si z detského tábora budú môcť deti odniesť aj vďaka aktivitám ako tkanie koberca, frivolitkovanie, korálkovanie, háčkovanie, drôtovanie, košikárstvo, zdobenie kraslíc, výroba kožených šperkov, maľovanie na sklo, či výroba vlastného erbu alebo razenie mincí.

Originálne výrobky

„Ak si myslíte, že ručná práca, práca s prírodným materiálom a využívanie tradičných techník je pre vaše deti to pravé, ste na správnej adrese. Deti s odbornými lektormi a remeselníkmi vytvárajú v tábore jeden tím, spoločne tvoria, vyrábajú jedinečné a originálne výrobky inšpirované dedičstvom našich predkov,“ pozýva riaditeľka GOS Helena Novotná a dodáva: „Pre veľký záujem sme tento rok ako ďalšiu novinku zdvojnásobili turnusy, aby sme uspokojili čo najviac záujemcov,“ doplnila.

Budú platiť opatrenia

Tábory organizuje Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v súlade s opatreniami na zamedzenie šírenia pandémie COVID-19. Aktivity a podmienky sú prispôsobené tak, aby bolo pre deti a lektorov vytvorené v prvom rade bezpečné prostredie. Pripravené sú dezinfekčné prostriedky a vymedzený čas na povinnú dezinfekciu priestorov, upravený je stravovací a pitný režim. Maximálny počet detí v jednom turnuse je 20, avšak pracovať budú v malých skupinách, ktoré sa vystriedajú v jednotlivých dielňach.

Letný remeselnícky tábor z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Dedičstvo inšpiruje.

Viac informácií, ako aj ceny táborov a termíny sa dozviete na adrese: Valéria Munková, 0905 939 691, munkova@gos.sk

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Obrazom: Šikovné deti sa pustili do práce
35
Galéria
Zdroj: Gemerské osvetové stredisko
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie