FOTOREPORTÁŽ: Mestské lesy v Dobšinej oslávili krásne výročie

V Dobšinej si veľkolepými oslavami pripomenuli jeden z najväčších míľnikov novodobej histórie tohto baníckeho mesta.

Peter Simon

Za ten sa dá pokladať založenie mestskej spoločnosti Mestské lesy Dobšiná, ktoré práve na sklonku septembra oslávili svoje 25. narodeniny. Slávnostné otvorenie osláv v kultúrnom dome zahájil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák v spoločnosti hostí z celého Slovenska z radov lesníkov, starostov okolitých obcí, zástupcov inštitúcií mesta a poslanca NR SR, Bc. Petra Pamulu a konateľa spoločnosti Mestské lesy Dobšiná s.r.o., Marcela Kollárika. Vo vyzdobenej sále kultúrneho domu zazneli slávnostné príhovory, v ktorých sa mnohí neubránili ani emóciám, keďže les sa stal ich celoživotnou vášňou.

„Les bol oddávna súčasťou mesta, hral kľúčovú úlohu už pri vzniku baníctva. Spoločnosť Mestské lesy Dobšiná spravuje majetok Mesta Dobšiná, to je viac ako 6500 ha. Obrovský kus zeme, ktorý nám prináša to najdôležitejšie, a to je práca pre ľudí. Nemalú úlohu spoločnosť hrá aj v plnení mestského rozpočtu, pretože spoločnosť dobre prosperuje. Tie stromy tu nebudú navždy v takej forme aké sú teraz, všetkých nás sužuje kalamita. Stále počúvame, že výruby sú veľké a vytvárajú sa holiny, ale ja som presvedčený, po konzultácií s odborníkmi, že iná možnosť nie je, musíme ťažiť a musíme využiť to čo sa dá, a ja verím že o pár rokov budú tie holiny opäť zelené. Verím, že lesy sa zachovajú aj pre ďalšie generácie,“ uviedol vo svojom príhovore Slovák.

Súčasťou pestrého kultúrneho programu bolo aj oceňovanie zamestnancov spoločnosti. Zlatým klincom bol krst knižnej publikácie, ktorú Mestské lesy k ich štvrťstoročnici. Krstilo sa zlatou borovičkou a krstným otcom sa stal pán Ján Quitko. Po slávnostnom otvorení sa priestor námestia v Dobšinej premenil na zónu plnú stánkov, v ktorých nechýbali zabíjačkové špeciality a tri druhy gulášu z jeleňa, diviaka, či daniela.

„Ďakujem všetkým, že ste priali naše pozvanie a prišli osláviť štvrťstoročie novodobých Mestských lesov Dobšiná. Veľmi dobre si pamätám na začiatky, keď spoločnosť vznikala, doslova na zelenej lúke. Len z úsilia zamestnancov sme začali napĺňať veľký sen o znovuobnovení Mestských lesov Dobšiná. Postupne si našla stabilné miesto na lesníckej mape Slovenska. Naši predkovia nám zanechali veľké bohatstvo, ktoré nás radí medzi najväčšie mestské lesy na Slovensku s nevyčísliteľnou hodnotou, o ktoré sa starali generácie lesníkov. Mestské lesy boli už v minulosti ťažko skúšané. Prešli sme si klčovaním, vplyvom baníctva a hutníctva, až vekmi opakujúcimi sa kalamitami. Naša spoločnosť už niekoľko rokov myslí na budúcnosť, a preto stále vytvárame zdroje, ktoré nám pomôžu vyriešiť následky tohto kalamitného stavu,“ uviedol Marcel Kollárik, konateľ spoločnosti Mestské lesy Dobšiná s.r.o..

O pestrý program sa po celý čas starali moderátori, ale aj náučné stánky lesnej pedagogiky a lesnej škôlky určenej pre najmenších. Veľký aplauz zožali pozvaní sokoliari, tiež vystúpenia folklórnych súborov Gemer, Šumiačan a Gemerčatá. S vyhlásením tomboly sa vyhlásil aj víťaz súťaže Dobšinský drevorubač, ktorým sa stal Ján Novotný. Zlatým klincom programu bolo vystúpenie obľúbených Kandráčovcov a skupiny Q Plus.

Zdroj: mestodobsina.sk

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame