Peter Simon Správy

FOTO z akcie: Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni obnovili bežkárske trate

Pôvodné trate boli využívané na preteky organizované Slovenským lyžiarskym zväzom, teraz majú osloviť najmä rekreačných bežkárov. Otvorili ich v nedeľu, 13. januára 2019.

Ilustračný obrázok k článku FOTO z akcie: Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni obnovili bežkárske trate
45

Lyžiarske bežecké lyžovanie má v tomto areáli bohatú tradíciu, no niekoľko rokov nebolo využívané. Po dlhej dobe si tu lyžiari môžu opäť zalyžovať a tým sa priláka väčšie množstvo ľudí do tejto lokality. Podľa vyjadrenia KSK sa vytvorili celkovo štyri bežecké trate, ktoré sú okruhové.

Trate s bohatou tradíciou

Úspešným žiadateľom v projekte bolo mesto Dobšiná. Podľa KSK, celkové výdavky projektu činili vyše 14 000 eur, pričom 90 percent z tejto sumy pokrývala dotácia cez program Košického samosprávneho kraja. Zvyšných približne 1 400 eur doplnilo mesto. Prostriedky boli použité na označenie tratí, výrobu altánku z dreveného masívu a premostenie potôčika.

Areál bežeckého lyžovania sa nachádza v obci Stratená, časť Dobšinská ľadová jaskyňa. Tamojšie trate majú bohatú tradíciu, prvé preteky sa tu konali ešte v období pred druhou svetovou vojnou. Na prelome milénií bol areál dejiskom mnohých významných súťaží v bežeckom lyžovaní i biatlone. V roku 1997 boli trate certifikované Slovenským lyžiarskym zväzom.

Štyri okruhy

„Oproti pôvodným tratiam sú tie súčasné vedené s ohľadom na zmenené terénne i prírodné podmienky. Pri realizovaní projektu bolo zohľadnené zameranie na rekreačných športovcov, preto boli vynechané najnebezpečnejšie a pre údržbu najnáročnejšie úseky. Trate sú koncipované vo forme štyroch okruhov, najkratší má 2 a najdlhší 4,5 kilometra,“ povedala výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.

Trate sú situované do otvoreného terénu po pasienkoch a lúkach pod Ostrou skalou. Štart a cieľ sa nachádza pod cestou pri Hoteli Ruffíni.

Obrazom: Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni obnovili bežkárske trate