FOTO: Slavošovský tunel vzbudzuje pozornosť aj v zime. Parádny výlet zaručený!

Niekomu naháňa strach, iní ho zas vyhľadávajú pre zážitok. Pozrite si železničný tunel pod Hômolkou zo strany revúckeho okresu v zimnom šate.

Peter Simon

Vyhľadávaná rarita pri Rožňave. Aj tak sa dá nazvať objekt, ktorý ročne navštívia stovky turistov aj zo širokého okolia. Či už naháňa strach, alebo ponúkne parádny výlet, jedno je jasné, tunel pod Homôlkou je jedinečná technická pamiatka. Boli sme sa naňho pozrieť v zimnom šate, avšak nie na východný, ale západný portál z Magnezitoviec v revúckom okrese.

Nikdy nepoužívaný železničný tunel, ktorý sa stal unikátom v širokom okolí nášho malebného Gemera, stojí zato navštíviť. Kedysi ho využívali miestni odvážlivci na skrátenie cesty. Chlapci tu absolvovali svoje prvé skúšky odvahy a dievčatá strašili vymyslenými príbehmi. Tunel, ktorý sa stáča do písmena S, dnes možno využiť na nezvyčajnú 2,4 kilometrovú prechádzku čierno-čiernou tmou za pomoci vlastného osvetlenia.

Tunel spája okresy Rožňava a Revúca. Vstupný portál zo strany Slavošoviec je zveľadený omnoho viac, ako ten na strane Magnezitoviec, no podľa viacerých ľudí je omnoho krajší. „Keď kráčate smerom k Magnezitovciam, klesáte bez toho, aby ste si to uvedomili. Stúpanie však pocítite v nohách na spiatočnej ceste,“ povedal jeden z turistov Tomáš, ktorý pri našej návšteve práve z tunela vyšiel.

Autom sa dostanete až neďaleko vstupného portálu. Následne absolvujete nenáročnú turistiku, ktorá trvá približne 10 minút. K tunelu vás nasmerujú tabule, takže sa nestratíte. Nad portálom sa nachádza aj menši vodopád, takže, je tam mokro, voda sa postupne hlbšie do tunela stráca. No nič zložité, ak máte obyčajnú zimnú obuv.

Vlak tam určite nestretnete, takže si v tuneli a jeho okolí môžete zhotoviť aj krásne fotky.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame