FOTO: Pozrite si zasneženú Silickú ľadnicu a jej okolie

Len niekoľko kilometrov od Rožňavy a úplne iná krajinka. Všade navôkol ticho, sneh a mráz. Pozrite si, ako to momentálne vyzerá v Silickej ľadnici a jej okolí.

Peter Simon

Aj keď v uplynulé dni na väčšine nášho územia padlo trošku snehu, dnes po ňom už takmer ani stopy. Mrazivé, suché počasie pokračuje aj v týchto dňoch. Len nedávno sme vám na našom webe priniesli mrazivé zábery z okolia obce Silica, ktoré sa tešili veľkej obľube. Tentoraz sme sa s foťákom vybrali ku prírodnému skvostu, Silickej ľadnici, ktorá je zahalená snehom. Desiatky záberov nájdete v našej galérii.

Ak sa však vyberiete o niekoľko kilometrov vyššie, presnejšie do obce Silica a priľahlého okolia, budete svedkami krásnej zimy. Pri pohľade na zamrznuté, zasnežené stromy, cestu i okolie sa vám rázom zlepší nálada.

Silická ľadnica je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 503 metrov nad morom a vytvoril ju podzemný tok Čierneho potoka, ktorý následne ústi aj do priestorov Gombaseckej jaskyne.

Ľadnica vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi. Je voľne prístupná a pri jej návšteve sa môžete pokochať aj inými prírodnými úkazmi. Národná prírodná pamiatka je tiež od roku 1995 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame