Peter Simon Kultúra

FOTO: Malebná dedinka pri Rožňave ožila spevom

Gemerské osvetové stredisko s finančnou podporou Fondu pre podporu umenia zorganizovalo po prvýkrát spevácky workshop. Skúsená muzikologička priblížila špecifiká ľudovej piesne.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Malebná dedinka pri Rožňave ožila spevom
Zdroj: Gemerské osvetové stredisko

Podujatie sa konalo v Krásnohorskej Dlhej Lúke v Hostinci Buzgó a bolo zamerané na spevácke techniky pre členov folklórnych kolektívov, ale aj nečlenov, pre spevákov, ale aj „nespevákov“, ktorých ľudová pieseň zaujíma.

Pozvanie organizátorov prijala lektorka muzikologička Alžbeta Lukáčová, ktorá na začiatku stručne priblížila určité špecifiká ľudovej piesne, činitele ľudovej hudobnej predstavivosti a osobitý spevný repertoár na Gemeri. „V druhej časti workshopu si už účastníci vypočuli staré nahrávky rejdovských spevákov a sólistky Márie Brdárskej, kde mali za úlohu všímať si rôzne identifikačné prvky viachlasného spevu v hornej časti Gemera, konkrétne v obci Rejdová,“ hovorí Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Ako spresnila, potom si už účastníci sami skúšali zaspievať piesne, pri ktorých tvorili typické ozdoby a spodné, či horné hlasy. „Po skončení edukačnej časti nasledovala voľná časť, kde sa spievalo a bavilo za doprovodu ľudovej hudby Ondreja Hlaváča,“ informuje Hlaváčová.

Podujatia sa zúčastnili folkloristi z rožňavského okresu, ale aj z Revúcej a Rimavskej Soboty. Organizátori plánujú v týchto stretnutiach pokračovať a to už 27. októbra.

Obrazom: Spevácke domy na Gemeri
27
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie