FOTO: Jubilejná autorská výstava Alberta Šmihulu v Rožňave

Výtvarnej tvorbe sa venuje vo svojom voľnom čase od roku 1958. Inšpiruje ho každá krajina, ktorú navštívil a kde žije. Jeho realistické olejomaľby ovplyvnené rodiskom - tatranskou krajinou, ale aj Gemerom dosahujú aj komerčnú úspešnosť.

Peter Simon

„Gemerské osvetové stredisko usporiadalo výstavu miestnemu výtvarníkovi pri príležitosti životného jubilea, ktorého sa dožil v tomto roku,“ uviedla riaditeľka GOS Helena Novotná a dodáva. „Albert Šmihula sa síce narodil v obci Hybe na Liptove, ale na Gemeri prežil už polovicu svojho života. Takže my ho považujeme za Rožňavčana, pričom blízky vzťah má aj k Betliaru, kde tvorí vo svojom ateliéri.“

Výtvarnej tvorbe sa venuje vo svojom voľnom čase od roku 1958. Inšpiruje ho každá krajina, ktorú navštívil a kde žije. Jeho realistické olejomaľby ovplyvnené rodiskom – tatranskou krajinou, ale aj Gemerom dosahujú aj komerčnú úspešnosť. Má za sebou mnohé úspešné autorské a kolektívne výstavy na Slovensku a v zahraničí – v Česku, Poľsku, Maďarsku, Švajčiarsku. Celé roky sa zapája do súťaží a aktivít, napríklad medzinárodných výtvarných plenérov, organizovaných pre neprofesionálnych výtvarníkov. V rámci celoslovenskej súťaže Výtvarné spektrum a ďalších dosahuje so svojou tvorbou úspechy na regionálnej úrovni. Už v roku 2008 bol ocenený Národným osvetovým centrom za celoživotný umelecký prínos pri príležitosti životného jubilea medailou Daniela Gabriela Licharda. Ako roduverný Slovák je členom Matice Slovenskej, a tiež Spolku slovenských spisovateľov.

Otvorenie výstavy sa uskutočnilo 23. októbra 2018 o 16:30 hod. v Dome tradičnej kultúry Gemera, Betliarska 8, Rožňava.

Jeho tvorivá poetická duša sa prejavuje aj v básnickej tvorbe, pričom s nadhľadom reflektuje vlastné životné skúsenosti a postrehy, ktoré častokrát pretaví aj do aforizmov s jemu vlastným humorom. Doteraz vydal päť básnických zbierok knižne, ale aj naďalej tvorí nové výtvarné i literárne diela, a tiež svojou aktívnou účasťou v cirkevnom speváckom zbore obohacuje duchovný život regiónu. „Svoje básnické zbierky si sám ilustruje a baví ho aj fotografovanie. Čo už len dotvára celistvý obraz jeho tvorivej umeleckej osobnosti,“ dopĺňa manažérka GOS Anežka Kleinová a dodáva. „Je to typický angažovaný aktívny senior, ktorého optimizmus a energiu mu môžu závidieť aj omnoho mladšie ročníky. Srdečne pozývame na stretnutie s Albertom Šmihulom na slávnostnej vernisáži jeho výstavy.“

Výstava potrvá do 16. 11. 2018, vstup je voľný, v pracovných dňoch od 9:00 do 15:00, alebo po telefonickom dohovore na čísle 0915 884 135.

Zdroj: Dnes 24/ Cyklosprievodca