Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  22 °C
Peter Simon Správy

Fontána po rokoch opäť ožije: Mesto už pripravuje slávnostné spustenie

Aktuálne prebiehajú posledné úpravy, aby na deň D všetko fungovalo ako má.

Ilustračný obrázok k článku Fontána po rokoch opäť ožije: Mesto už pripravuje slávnostné spustenie
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Miesto, ktoré v minulosti vyhľadávali Rožňavčania na oddych a turisti na zhotovenie krásnych fotografií, po dlhých rokoch opäť ožije. Rekonštrukčné práce prebiehali počas leta. Ešte doladiť pár detailov a môže sa naplno spustiť.

Práce na obnove finišujú. Táto fontána je umiestnená v bezprostrednej blízkosti hlavnej cesty vedúcej do centra mesta. Skvost mesta bol podľa informácii nefunkčný približne 11 rokov.

Vyžadovala si opravu

„Fontána, alebo Banícky orloj bol už roky zanedbaný a úplne nefunkčný. Celá fontána sa očistila od nečistôt, plesní, prachu. Urobila sa aj nová prípojka vody, nová elektroinštalácia a revízia elektrosúčastí. Kahance budú opäť svietiť. Do fontány sa namontuje vodotrysk s tromi výstrikmi do rôznej výšky, ktoré budú osvetlené, voda bude vtekať siedmimi otvormi spod každého kahanca,“ povedal primátor Burdiga.

Bude aj hrať

Ako primátor prezradil, fontána bude aj hrať, tak ako to bolo v minulosti. „Do vnútra sa osadí jednoduchá audio technika, ktorá bude hrať celý deň,“ povedal Burdiga.

Slávnostné spustenie

Mesto Rožňava v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, Gemerským baníckym spolkom Bratstvo a s OZ Rožňavskí permoníci pozývajú verejnosť k slávnostnému spusteniu obnovenej fontány s baníckym orlojom, ktoré sa uskutoční dňa 12. septembra 2017 o 17:00 pri bývalom Dome služieb.

„Pripravili sme pre vás Rožňavský banícky orloj − Dvanásť najdôležitejších zastavení baníckej histórie mesta Rožňava a návrat do histórie baníctva a jeho odkaz pre súčasnú generáciu prostredníctvom slova primátora mesta,“ informuje oficiálna stránka Rožňavy.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk