Peter Simon Kultúra

Folklórny festival v Rejdovej ponúkol to najlepšie z Gemera a východného Slovenska, FOTO a VIDEO

To najlepšie, čo ponúka tradičná ľudová kultúra Gemera a východného Slovenska, priniesol 45. ročník Gemerského folklórneho festivalu, ktorý sa uskutočnil v Rejdovej v okrese Rožňava.

Ilustračný obrázok k článku Folklórny festival v Rejdovej ponúkol to najlepšie z Gemera a východného Slovenska, FOTO a VIDEO
100
Galéria

Podujatie sa uskutočnilo v malebnej obci Gemera, v Rejdovej v dňoch 24. až 26. augusta 2018. Organizátormi podujatia bolo Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a obec Rejdová.

Pre návštevníkov najväčšieho folklórneho podujatia v okrese si organizátori aj tento rok pripravili bohatý a pestrý program, scénických i nescénických foriem v obci i amfiteátri. Gemerské a hosťujúce súbory a skupiny ponúkli to najlepšie zo svojich repertoárov a v rejdovských dvoroch si tiež každý prišiel na svoje.

Pozrite si v našej galérii presnú stovku fotiek z tohto krásneho podujatia a aj video :)

„Dramaturgia tohtoročného jubilejného programu bola zameraná na posilnenie regionálnej kultúrnej identity. Preto bolo leitmotívom festivalu ‚…to najlepšie z Gemera a východného Slovenska‘,“ uviedla riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS) v Rožňave Helena Novotná.

Hlavná časť piatkového programu festivalu sa začala o 18:00 hod. pásmom Pri kostele na pľacu. O 21:30 hod. nasledovala aj Škola tanca s Petrom Vajdom a o 22:00 hod. Rejdovská veselica s Muzičkou.

V sobotu odštartoval festivalový deň o 10:00 hod. Rejdovskými dvormi, ktoré predstavili, ako sa voľakedy žilo na dedine – pôvodné remeslá, kroje, náradia či rôzne gastronomické špeciality. Potom nasledoval krojovaný sprievod obcou, kedy sa účastníci presunuli do amfiteátra, kde festivalový program vyvrcholil.

„V tomto roku bol program detských folklórnych súborov a sólistov opäť na veľkej scéne. Režisérka Andrea Pitoňáková v programe Vandrovníci na Gemeri uviedla detské hry, spevy a tance v podaní našich najmenších folkloristov. Program Vôňa Gemera v réžii Jána Liptáka predstavil domáce kolektívy, vrátane tých najlepších, ktorí sa v celoslovenských súťažiach počas uplynulých rokov umiestnili na popredných miestach,“ dodala Mária Ferenczová z GOS.

Počas festivalu nechýbali ani sprievodné aktivity, ktoré pripomenuli jedinečnosť hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva Gemera, rozvinuli zručnosti v tradičnej remeselnej výrobe či ponúkli návštevníkom chutné tradičné jedlá z Maďarska, Srbska, Spiša a aj z Gemera.

Najmladší návštevníci sa mohli tešiť na divadielko Pesničkál, drevený kolotoč a ďalšie herné aktivity typické pre vidiecke prostredie. Doterajších 44 ročníkov festivalu návštevníkom priblížila exteriérová výstava fotografií v priestoroch amfiteátra.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.

Zdroj: Dnes24.sk
Obrazom: 45. ročník Gemerského folklórneho festivalu
100
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie