Správy

Dobrovoľníci v Košickom kraji vykasali rukávy: V októbri sa pustia aj do dedinky pri Rožňave

Začiatok jesene v Košickom samosprávnom kraji už tradične patrí dobrovoľníctvu. Tento rok podujatie opäť vyrástlo a vyústilo do kampane Dobrovoľnícky september.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľníci v Košickom kraji vykasali rukávy: V októbri sa pustia aj do dedinky pri Rožňave
Zdroj: www.facebook.com/lepsiatrnava

V rámci kraja sa uskutočnili desiatky aktivít zameraných na pomoc iným alebo zveľadenie územia. „Do dobrovoľníckych aktivít v Košickom kraji sa počas septembra zapojilo viac než 1 100 dobrovoľní­kov, ktorí odpracovali vyše 3 000 hodín. Je to dôkaz, že dobrovoľníkom sa môže stať naozaj každý, kto má chuť pomáhať druhým. Okrem toho časť aktivít bola zameraná na revitalizáciu územia alebo realizáciu vodozádržných opatrení. Vďaka dobrovoľníkom a koordinátorom z krajského Programu obnovy krajiny vzniklo v tomto roku v našom kraji už 14 dažďových záhrad,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Mimoriadny záujem

Jednotlivé projekty celoročne koordinuje Dobrovoľnícke centrum Košického kraja (DC KK), ktoré patrí pod Košický samosprávny kraj. Tento rok zaznamenalo mimoriadny záujem verejnosti, a to najmä o práce pri budovaní dažďových záhrad.

„Vzhľadom na to, že tento rok boli školy pre pandémiu zatvorené, sa mnohé z aktivít presunuli na jeseň. Pandémia ovplyvnila aj charakter dobrovoľníctva, ktorý sa zmenil na environmentálny. V minulosti sme v septembri vo väčšej miere pracovali s klientmi v domovoch sociálnych služieb, tento rok sa naše aktivity presunuli do exteriérov,“ ozrejmila predsedníčka DC KK Miroslava Langerová.

Brigáda pri Rožňave

Aktivity budú plynule pokračovať aj v októbri. Dobrovoľníci plánujú revitalizovať park v centre obce Ochtiná.

Osadia lavičky a sprístupnia fontánu.

Taktiež vybudujú náučný chodník, ktorý bude kopírovať takmer 3 km dlhú cestu k jaskyni. Dobrovoľníci uskutočnili aj zbierku šatstva, ktoré putovalo do komunity Karlov Dvor na Tokaji.

Taktiež vytvárali darčeky pre deti z Centra pre deti a rodiny v Nižnej Kamenici, čistili sídlisko Ťahanovce, revitalizovali priestor starého cintorína na Žriedlovej ulici v Košiciach. Dobrovoľníci pomáhali aj pri úprave záhrady Gréckokatolíckej eparchiálnej charity v Košiciach, zbierali odpad a čistili okolie Kalvárie v Rožňave.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie