Kultúra Rôzne Správy

Do Rožňavy mieri výstava, z ktorej vysmädnete: Odhalí tajomstvá výroby piva

Výstava s príznačným názvom Od piva k pivu mieri do rožňavského múzea. Aha, čo nás čaká...

Ilustračný obrázok k článku Do Rožňavy mieri výstava, z ktorej vysmädnete: Odhalí tajomstvá výroby piva
Zdroj: TASR

Sladovníctvo a pivovarníctvo predstaví výstava Od piva k pivu, ktorú pripravuje Banícke múzeum v Rožňave. Zapožičali si ju z Tribečského múzea v Topoľčanoch. Výstavu sprístupnia 15. marca a potrvá do konca apríla.

,,Obsahom výstavy je proces výroby piva, zobrazený prezentačne z pohľadu múzea. Stále, aj keď máme výstavu zapožičanú, snažíme sa ju doplniť našimi zbierkami a takisto pokiaľ je to vhodné, tak aj berieme alebo zapožičiavame predmety od súkromných osôb," uviedol riaditeľ Baníckeho múzea Pavol Lackanič.

Keďže i v Rožňave majú podľa neho tradíciu pivovarníctva, plánujú osloviť aj miestnych výrobcov piva. „Chceme pripraviť pre verejnosť nejakú buď prezentáciu, prednášku, alebo filmovú projekciu. Zatiaľ je to v tvorbe prípravy, ale určite niečo v rámci sprievodných podujatí k tejto výstave plánujeme,“ prezradil Lackanič.

Návštevníci budú môcť vidieť originálne predmety, ktoré sa používajú pri výrobe piva. „Tribečské múzeum v Topoľčanoch má na rozdiel od nášho múzea fondy, ktoré obsahujú zbierkové predmety z oblasti sladovníctva a pivovarníctva,“ dodal Lackanič.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie