Do Noci divadiel sa zapojil aj rožňavský Actores: Čo zaujalo najviac? FOTO

Už deviaty raz Noc divadiel otvorila brány divadiel na Slovensku. Ponúkla výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Program si pripravilo aj naše známe rožňavské divadlo Actores. Čo najviac zaujalo Rožňavčanov?

Peter Simon

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá a umelecké školy otvorili 17. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Inak tomu nebolo ani v Rožňave.

Ako informoval náš web herec a manažér divadla Róbert Kobezda, takáto akcia sa v Rožňave uskutočnila po tretí-krát. „Táto Noc divadiel ponúkla aj Rožňavčanom takú otvorenosť z našej strany, ako herci sme s nimi viedli rozhovory, zaviedli sme ich do nášho zákulisia a poukazovali im to tu,“ doplnil pre náš web Kobezda.

Ako spresnil o celej akcii, myšlienka takéhoto podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe. Noc divadiel je výnimočné podujatie aj tým, že okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory a vytvára tak veľkú divadelnú rodinu.

Rožňavská Noc divadiel sa začala v sobotu, 17. novembra 2018 od 19:00 hod. 2. premiérou muzikálu Čarodejnice. Sála divadla bola opäť vypredaná. Samotného programu po inscenácii sa podľa manažéra divadla zúčastnilo približne 200 ľudí.

Následne po predstavení program pokračoval spoločnou cestou s divákmi do tajomstva zákulisia. Prítomných po priestoroch divadla sprevádzali samotní herci. Okrem prehliadky javiska sa zvedavci dostali aj do priestorov, kde sú odložené kostýmy k jednotlivým inscenáciám, do šatní hercov, do suterénu pod javisko, do výrobne rekvizít, ale aj nad samotné javisko, kde svoju prácu vykonávajú osvetlovači – tzv. na most.

„Najviac divákov zaujal asi ten most vo výške ôsmych metrov nad javiskom. Boli neskutočne natešení, keďže tieto priestory a samozrejme aj tie ďalšie, nikdy nevideli. Záver večera patril posedeniu s divákmi pri punči v kaviarni divadla, kde sme si okrem rozhovorov pozreli aj naše predstavenie z roku 1994, inscenáciu Plot. Tá nášmu divadlu otvorila dvere do sveta. Trošku nás tak preslávila a môžeme jej vďačiť za našu 25 – ročnú existenciu v Rožňave,“ povedal na záver pre náš web Róbert Kobezda.

Zdroj: Dnes24.sk