Správy

Divadlo Actores o momentálnej korona situácii: Čo robia herci počas núteného voľna?

Časy, ktoré momentálne žijeme sú aj pre umelcov nesmierne náročné. Vyspovedali sme herca a manažéra divadla v Rožňave, ako prežívajú druhú vlnu pandémie a čo robia, ak nehrajú.

Ilustračný obrázok k článku Divadlo Actores o momentálnej korona situácii: Čo robia herci počas núteného voľna?
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Ťažké časy

Všetko to negatívne má jedno pozitívum a to je existencia sociálnych sietí, internetu, médií. Divadlo ale nemôže nahradiť online priestor. Divadlo bez diváka nie je divadlo.

„Nedokážem si dosť dobre predstaviť, ako by sme sa vyrovnali s podobnou situáciou v čase, keď sme začínali ako divadlo. Nebol internet, sociálne siete, počítače. Zviditeľniť sa a presadiť bolo omnoho náročnejšie. Dať o sebe vedieť stálo množstvo síl a potu. Preto si naše budovanie cesty veľmi vážim,“ začal s rozpravaním herec a manažér divadla Actores Róbert Kobezda.

Nesedia doma, skôr naopak

V divadle ACTORES však práca pokračuje tak ako by mali normálnu sezónu, ba dokonca v niektorých momentoch ešte aj viac.

„Samozrejme okrem toho najdôležitejšieho – hrania. Druhá vlna nás divadelníkov zasiahla v čase, keď by mala byť hracia sezóna najsilnejšia i finančne aby sme mohli aspoň trochu eliminovať straty z jari. Dokonca sme museli zrušiť naplánované turné s inscenáciami po Slovensku, ako aj hosťovanie na troch medzinárodných festivaloch – v Čiernej Hore, Srbsku a Českej republike,“ hovorí Kobezda.

Čo sa týka neumeleckej činnosti – pustili sa sa do čistenia sály a renovácie zákulisia. Maľujú niektoré šatňové priestory, ktoré dostávajú aj novú podobu, menia fotografie, vizuál divadla, prinesú pohľad i do histórie a veľa iného.

„Zákulisie je totiž, ako my hovoríme „miesto prvého kontaktu v divadle“, kde sa stretávame s našimi hosťami. Už si to vyžadovalo vytvoriť prostredie, ktoré bude prezentovať nielen nás, ale vytvára aj príjemnú atmosféru na rozhovory aj o umení. V divadelnej sále zase dezinfikujeme, čistíme sedačky a koberce. Keďže financií nie je nazvyš, tak to samozrejme robíme vlastnými rukami. Po umeleckej stránke sme už v septembri začali skúšať vianočný divadelno – hudobný projekt so živou kapelou, ktorý by sme radi odpremiérovali ešte tohto roku. Ak sa nepodarí naživo, tak sa pokúsime online. K tomuto projektu sa momentálne šijú kostýmy a konajú hudobné skúšky pod vedením Arpiho Farkaša. Všetko na základe dodržania náležitých opatrení,“ dodáva Róbert Kobezda.

Ako doplnil, rozbehli spolu s ich novým externým dramaturgom prípravu naštudovania dánskeho titulu, ktorý zatiaľ nebol uvádzaný na Slovensku „Living dead or Monsters of reality“ a jeho premiéru uvedú na experimentálnej scéne divadla. Prvé čítacie skúšky, ak sa nezmení situácia, začnú už o týždeň aj popri realizácii ďalších nových kostýmov a dekorácie.

Finančne pomáha kto vie

Čo sa týka manažmentu, to je asi v týchto dňoch tá najvyťaženejšia činnosť. „Či už je to  komunikácia so školami alebo  kultúrnymi zariadeniami pri hľadaní nových náhradných termínov, zostavujeme aspoň náčrt plánu na rok 2021, popri tom prebiehajú vzájomné video rozhovory v rámci platformy Asociácie kultúrnych inštitúcií Slovenska, ktorá združuje zriaďované kultúrne organizácie sídliace v kultúrnych domoch po Slovensku. V neposlednom rade je to vyplňovanie mnohých štatistických výkazov, ktoré veríme neostanú založené len niekde v „ministerských šuflíkoch“,“ spresňuje herec a manažér divadla.

„Chcem podotknúť, že zriaďovaná kultúra sa od Ministerstva kultúry SR nedočkala podpory a kompenzácie strát i keď to tak na prvý pohľad vyzerá. Nie všetko čo sa prezentuje totiž v médiách, je naozaj pravdou i v reálnej praxi. Touto cestou sa chcem poďakovať vedeniu mesta Rožňava, že nás v tejto náročnej situácii finančne podržalo. A zároveň všetkým, ktorí nám neustále pomáhajú,“ informuje.

Na otázku, či je kultúra potrebná v týchto časoch odpovedal takto. „Svet bez kultúry by bol prázdny, pustý… život bez kultúry by naozaj nemal zmysel… a súhlasím s myšlienkou, že „…národ bez kultúry, je národ bez budúcnosti…“. Nikdy by sme ju nemali deliť na nejakú nezávislú či zriaďovanú. Kultúra je len jedna a mala by zjednocovať. Aj v našom malom meste. Kultúra a umenie nás totiž identifikuje a napĺňa. A pre deti je veľkým potešením, v ktorom je zakódované posolstvo o dobre, odvahe či spravodlivosti,“ dodal na záver Róbert Kobezda.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie