Deň otvorených dverí na rožňavskej hvezdárni: Čo si pre vás pripravili?

Rožňavská hvezdáreň otvára svoje brány širokej verejnosti. Nemalo by chýbať ani pozorovanie Slnka.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Deň otvorených dverí na rožňavskej hvezdárni: Čo si pre vás pripravili?
Zdroj: Hvezdáreň Rožňava Observatory

Hvezdáreň v Rožňave otvorí svoje brány širokej verejnosti v sobotu, 23. marca 2019, pri príležitosti troch významných dní pre astronómiu, ktorými sú Deň hvezdární a planetárií (17. 3.), Prvý jarný deň (20. 3.) a do tretice Svetový meteorologický deň, ktorý je práve 23. marca.

Pre verejnosť je pripravený program počas celého dňa – dopoludnia sa uskutočnia komentované prehliadky areálu hvezdárne vrátane astronomických a meteorologických prístrojov. Ak to počasie dovolí, špeciálnym chromosférickým ďalekohľadom bude možné pozorovať Slnko a zasvätíme vás aj do tajov helioenergetiky prostredníctvom slnečnej pece.

Popoludní sú pripravené zaujímavé filmy s astronomickou tematikou, pre deti skvelý animovaný film a následne aj film pre starších divákov. „Očakávame, že počas dňa otvorených dverí našu hvezdáreň navštívia aj záujemcovia, ktorí kvôli svojim pracovným povinnostiam sa na Hvezdáreň cez týždeň zväčša nedostanú. Pripravované aktivity sľubujú naozajstný zážitok, veď dozvedieť sa ako bezpečne pozorovať Slnko, nájsť si na ňom tú "svoju“ škvrnu, alebo že prečo treba skúmať aj atmosféru vás zavedú do tajov udalostí odohrávajúcich sa mimo Zeme," uviedla Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Plánované vstupy:

  • Dopoludnia exkurzia a pozorovania o 10:00 hod. a o 11:00 hod.
  • Popoludní animovaný film o 13:00 hod. a thriller o 15:30 hod.

Vstup je voľný.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk