Správy

Deň baníkov si pripomenú aj Rožňavčania: Slávnostný sprievod aj zaujímavá prezentácia

Baníctvo je neodmysliteľne späté s históriou Košického kraja. Aj keď dnes už mnoho baní na východe zaniklo, túto tradíciu si môžeme pripomínať na Dni baníkov.

Ilustračný obrázok k článku Deň baníkov si pripomenú aj Rožňavčania: Slávnostný sprievod aj zaujímavá prezentácia
Zdroj: Kniha Rožňava Baňa

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Gemerským baníckym spolkom Bratstvo, si už tradične pripomenie významný sviatok baníkov podujatím „Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave“.

Podujatie sa uskutoční 11. septembra 2020 v Zážitkovom centre Sentinel na Šafárikovej ul. 43 od 9:00 hod. do 17:00 hod.

„Okrem zvýhodneného vstupného do Expozície baníctva a hutníctva Gemera, máme pre verejnosť pripravený slávnostný sprievod zo ZC Sentinel k Pamätníku baníckej práce. Po návrate je na programe prezentácia novej interaktívnej časti expozície múzea „Visuté lanové dráhy“, ktorá bude spojená s členskou schôdzou miestneho baníckeho spolku a prednáškou Norberta Mogyorósiho s názvom Lanovky,“ informovala Juliána Kelemenová z Baníckeho múzea v Rožňave.

Baníctvo je neodmysliteľne späté s históriou Košického kraja. Aj keď dnes už mnoho baní na východe zaniklo, túto tradíciu si môžeme pripomínať na Dni baníkov. Francúzi tento sviatok oslavujú už od stredoveku, v bývalom ZSSR od roku 1948 a v USA od roku 2009.

V bývalom Československu sa oslavy Dňa baníkov prvýkrát konali 9. septembra 1949 a neskôr sa tento sviatok uvádzal ako Deň baníkov a energetikov. Na Slovensku sa tradičné oslavy Dňa baníkov, geológov, hutníkov a naftárov konajú od roku 1998 v Banskej Štiavnici pod známym názvom „Salamandrové dni“.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie