Peter Simon Správy

Dedinky pri Rožňave, ktoré by ste mali navštíviť: Tu narazíte na prírodné skvosty

Východ Slovenska je plný krás. Pod nosom však máme miesta, ktoré nie sú veľmi známe, avšak stoja za návštevu!

Ilustračný obrázok k článku Dedinky pri Rožňave, ktoré by ste mali navštíviť: Tu narazíte na prírodné skvosty
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Gemerský región má čo ponúknuť. Obce, ktoré sa v ňom nachádzajú sú plné prírodného bohatstva, o ktorom by bola škoda nevedieť. Pokračujeme tak v našom seriáli zameranom na predstavovanie významných dedín v našom okolí.

Prielom Muráňa

Prírodná pamiatka PP Prielom Muráňa sa nachádza v juhovýchodnej časti Licinskej pahorkatiny, v katastrálnom území obcí Bretka a Meliata. Bola vyhlásená v roku 1980 na výmere 39,55 ha. Náučný chodník Prielom Muráňa bol otvorený pre verejnosť v roku 2010. Z hľadiska ochrany prírody je treba toto územie hodnotiť ako mimoriadne hodnotné. V okolí však platí 4. stupeň územnej ochrany. Vzťahuje sa na tok rieky Muráň, hlboko zarezaný do vápencového podkladu s priľahlými lesnými komplexmi, výskytom vzácnej flóry a fauny. Vyskytujú sa tam aj niektoré krasové formy ako napr. škrapy. Územie je súčasťou sústavy chránených území NATURA 2000, konkrétne územia európskeho významu – Rieka Muráň s prítokmi. Dĺžka trasy náučného chodníka je niečo cez 3 kilometre.

Toto vytvorí len príroda

Krásnohorská Dlhá Lúka je obec pomerne známa. Avšak okrem historických zaujímavostí ukrýva aj prírodné. Jednou z najznámejších je Krásnohorská jaskyňa. Tá je zapísaná aj do Svetového dedičstva. No pri prechádzke ku tomuto skvostu natrafíte určite na ďalší a zaujme vás. Jedná sa o krásne prírodné jazierka, ktoré sú vytvorené na toku riečky Buzgó. Je to približne 20 metrový krasový povrchový útvar a vápencová kaskáda medzi Krásnohorskou jaskyňou a kaplnkou Panny Márie. V podzemí jaskyne potok Buzgó svojou činnosťou rozpúšťal po dlhé tisícročia vápenec. Na povrchu sa potok Buzgó po 650 metroch vlieva ešte na Silickej planine do riečky Čremošná.

Čučma

Len na skok od nášho mesta sa nachádza známa Čučma. Prechodom náučného chodníka dedinkou sa dozviete toho naozaj veľa. Históriu v dedine nepripomínajú iba banské štôlne, ale i skanzen. Ten obec vybudovala ako takmer vernú repliku na mieste, ktoré neznámemu maliarovi slúžilo ako predloha k maľbe z roku 1513. Turisti si môžu pozrieť aj vstup do štôlne a starú kresanicu. Z ôsmych panelov, rozmiestnených prevažne v obci, získate množstvo informácií o význame tejto lokality a o časoch jej najväčšej slávy, keď sa tu ťažilo zlato, meď a antimón. V obci je dochovaných niekoľko starých baníckych obydlí.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie